Warszawa: Protest pracowników MZA

[2006-05-17 15:37:31]

Jutro na pl. Bankowym w Warszawie obędzie się pikieta pracowników Miejskich Zakładów Autobusowych. Protest ma związek z trwającym w MZA sporem zbiorowym, w którym są dwie komisje zakładowe: Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80" i Wolnego Związku Zawodowego Kierowców RP. Jutrzejszą pikietę wspiera Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników.

Spór dotyczy m.in. braku podwyżek oraz planów zwolnień grupowych. W najbliższym czasie pracę ma stracić 250 pracowników MZA, a docelowo – 1000 osób.

Spór zbiorowy w MZA wszczęto 30 marca br. Przedstawiciele związków zawodowych i pracodawca podpisali protokół rozbieżności. Związkowcy z WZZ "Sierpień`80" informują, że podczas rokowań pracodawca przedstawił zatrważające dokumenty finansowe. Twierdzą, że zasady wynagradzania w MZA dyskryminują niektórych pracowników, a różnice w płacach osób zatrudnionych na tych samych stanowiskach sięgają 120 proc. podstawy wynagrodzenia. Dodają, że wielu kierowców autobusów jest zatrudnionych na czas określony w niepełnym wymiarze czasu. Działacze związkowi krytykują też wysokość płac i zbytnie rozbudowanie kadry kierowniczej, i zwracają uwagę na nagminne łamanie Kodeksu pracy i przepisów bhp.

Związkowcy mówią o niegospodarności finansowej w MZA – w ciągu ostatnich dwóch lat spółka miała przynieść 34 mln zł strat - i oceniają, iż zarząd spółki, zwalniając pracowników, chce zatrzeć straty finansowe poprzez zmniejszenie wydatków na płace dla pracowników. Działacze WZZ "Sierpień`80" uważają, że pracodawca nie ma ochoty doprowadzić do zawarcia porozumienia, ponieważ bardziej mu zależy na doprowadzeniu do likwidacji przedsiębiorstwa i oddania zadań prywatnym przewoźnikom, m.in. takim jak koncern Connex, znany z łamania praw pracowniczych.. Związkowcy z "Sierpnia`80" podkreślają, że pozostałe organizacje związkowe, "Solidarność" i OPZZ, nie są zainteresowane obroną pracowników, twierdząc na łamach swojej gazetki, że nie zamierzają wynosić sprawy na zewnątrz, ponieważ podcinaliby gałąź na której sami siedzą.

Manifestacja pracowników MZA rozpocznie się jutro o godz. 14:30 na pl. Bankowym przed Urzędem Miasta.

Magdalena Ostrowska



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku