Dwa z trzech głównych ugrupowań walczących w Darfurze z bojówkami wspieranymi przez rząd w Chartumie nie uległy presji ze strony Unii Afrykańskiej i odmówiły podpisania porozumienia pokojowego zawartego 5 maja w nigeryjskim mieście Abudża. Porozumienie, będące wynikiem trudnych i długotrwałych negocjacji, w których uczestniczył między innymi zastępca Sekretarza Stanu USA Robert B. Zoellick, zawarte zostało pomiędzy rządem Sudanu i większą częścią bojowników z Ruchu Wyzwolenia Sudanu.
Brak zgody ze strony części oddziałów RWS oraz Ruchu na Rzecz Sprawiedliwości i Równości wynika przede wszystkim ze zdecydowanego oporu rządu Sudanu do podzielenia się władzą oraz zyskami z wydobywanej w Sudanie ropy naftowej. Rebelianci domagają się poza tym wypłaty odszkodowań za straty powstałe w wyniku trwającej od trzech lat wojny domowej w Darfurze, w wyniku której śmierć poniosło prawie 200 tysięcy ludzi.
Jak poinformował rzecznik prasowy misji Unii Afrykańskiej w Sudanie Moussa Hamani, trwają wciąż rozmowy, których celem jest wypracowanie warunków pokoju. Powiedział jednak, że zapisy porozumienia z Abudży nie podlegają negocjacji. W oświadczeniu wydanym w dniu dzisiejszym Unia Afrykańska zapowiedziała też, że dalsze łamanie przez strony konfliktu zawieszenia broni nie będzie tolerowane. Nie określono jednak jakie byłyby konsekwencje i jak miała by się zmienić rola stacjonujących w Darfurze 7000 żołnierzy Unii Afrykańskiej.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.
1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.
1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.
1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.
1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.
1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.
2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.
2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego