Austria: Irański program nuklearny głównym tematem obrad MAEA
[2006-06-16 11:09:28]
W poniedziałek rozpocznie się w Wiedniu kolejna sesja Międzynardowej Agencji Energii Atomowej. Obrady potrwają tydzień, a jednym z głównych tematów będzie z pewnością sprawa irańskiego programu nuklearnego. Stany Zjednoczone wraz z Wielką Brytanią, Francją i Niemcami oskarżają rząd Iranu o to, że dąży do zbudowania bomby atomowej. Kraje te, wspólnie z Rosją i Chinami, przedstawiły 1 czerwca tego roku wspólną propozycję, w której w zamian za przerwanie procesu wzbogacania uranu, zaoferowano Iranowi pomoc w rozwoju technologii nuklearnej, udogodnienia w handlu z "szóstką" oraz obietnicę przyjęcia do Światowej Organizacji Handlu. Strona irańska przyjęła ofertę z ostrożnym optymizmem, wskazując jednak, że prawo do wzbogacania uranu jest przywilejem każdego kraju zapisanym w Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Atomowej. Przewiduje się, że Iran ogłosi swoje oficjalne stanowisko do końca tego miesiąca.
Propozycja opracowana przez sześć mocarstw zawiera w sobie również groźbę podjęcia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ wobec rządu w Teheranie bliżej nieokreślonych działań, gdyby ten odrzucił przedstawioną ofertę.
W przededniu konferencji państw członkowskich MAEA administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a W. Busha poniosła dwie znaczące porażki. Zdaniem dyplomatów z państw zachodnich, Stany Zjednoczone próbowały wymóc na pozostałych pięciu sygnatariuszach oferty przedstawionej Iranowi, opracowanie wspólnego stanowiska i przedstawienie go w czasie obrad. Wezwano by w nim rząd irański do przyjęcia złożonej przed dwoma tygodniami propozycji grożąc nałożeniem sankcji w przypadku odmowy.
Pomysł ten spotkał się jednak ze stanowczym sprzeciwem ze strony Rosji i Chin. Przedstawiciele tych krajów oznajmili, że należy poczekać na oficjalną odpowiedź Teheranu. Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Chin zapewnił, że jego kraj będzie w konstruktywny sposób poszukiwał pokojowych metod rozwiązania kontrowersji związanych z irańskim programem nuklearnym.
Waszyngtonowi nie udało się również przekonać krajów zrzeszonych w Ruchu Państw Niezaangażowanych do poparcia swojego stanowiska. Organizacja ta przygotowała wspólne oświadczenie, w którym uznaje prawo Iranu do wzbogacania uranu, zgodnie z postanowieniami Traktatu. Decyzja ta ma duże znaczenie, gdyż 16 spośród 35 krajów zasiadających w MAEA należy właśnie do tej organizacji.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.