Augustyniak: Wykopmy Giertycha ze szkół!

[2006-06-24 00:11:03]

Nominacja Romana Giertycha na stanowisko Ministra Edukacji była najlepszą decyzją rządzącego obecnie układu. Żaden problem społeczny czy polityczny do tej pory, nawet bardzo poważny, nie skonsolidował tak mocno i spontanicznie naszego społeczeństwa w oporze przeciw wrogiej ludziom pracy władzy.

Szczęście w nieszczęściu, że do tej nominacji doszło. Znów, jak za dawnych lat, lud wychodzi na ulice i żąda, by go wysłuchano. Przez ostatnie tygodnie dziesiątki tysięcy ludzi przeszło ulicami polskich miast wyrażając swój protest przeciw nominacji homofoba, ksenofoba, skrajnego nacjonalisty i neoliberała thatcherysty, na stanowisko Ministra Edukacji Narodowej. Strach padł na cały kraj i doszło do swego rodzaju przebudzenia demokracji, wzrostu postaw charakterystycznych dla społeczeństw obywatelskich i, co najważniejsze, nastąpiło to wśród zwykłych ludzi i ich dzieci. To, co napawa optymizmem w tych protestach, to właśnie spontaniczność tych wystąpień. To budzi znów tęsknotę i nadzieję na budowę ruchu społecznego, o którym od lat marzymy i który od dwudziestu lat praktycznie nie istnieje.

To, co może martwić, to fakt, że protesty w swym oddźwięku medialnym są przechwytywane przez liberalne i skrajnie liberalne ugrupowania, takie jak SdPl, SLD czy Partię Demokratyczną, które w rzeczywistości z ideą tych protestów nie mają nic wspólnego. W spontaniczne protesty uczniów i ich rodziców, którzy nie chcą być inwigilowani w swych szkołach przez służby specjalne; którzy nie chcą być indoktrynowani politycznie na tzw. wychowaniu patriotycznym, przez wątpliwe moralnie autorytety, odwołujące się w swych ideologiach do skrajnie nacjonalistycznych, rasistowskich, szowinistycznych i homofonicznych postaw; którzy nie chcą, by narzucano im obowiązek zdawania matury z religii, bo wolność sumienia i wyznania póki co nadal gwarantuje polska konstytucja; którzy nie chcą, by zabrano im bezpłatną edukację, pozostawiając ich bez żadnych szans na rynku pracy, na który wejdą po ukończeniu szkoły. W te spontaniczne i nastawione na konkretne cele wystąpienia wchodzą i próbują je zawłaszczać partie, które tak naprawdę niczym nie różnią się od Romana Giertycha. To tylko element gry politycznej. Dobrze wszyscy pamiętamy wasze reformy, panowie spod znaku SLD, SdPl czy Unii Wolności vel Partii Demokratycznej. To wy wprowadziliście religię do szkół. To wy zawarliście konkordat. To wy przygotowywaliście ustawy o prywatyzacji szkolnictwa, to wy wpędziliście nas w nędzę i pozbawiliście nadziei!

Być może pan Giertych myśli, że apogeum protestów ma już za sobą. Grubo się myli. Przyszedł czas, by w końcu, m. in. w jego sprawie, zabrała głos lewica.

24-go czerwca (szczegóły na stronie: http://www.pracownicy.org) Komitet Obrony i Pomocy Represjonowanym Pracownikom organizuje pierwszą w tej sprawie demonstrację pod hasłem: „O świecką szkołę, bezpłatne studia i państwo socjalne”. Dla nas te hasła są nierozłączne i to nas różni od liberałów. Dlatego na plakatach reklamujących naszą demonstrację są ludzie-symbole zła wszelakiego. I tego ideologicznego, i tego ekonomicznego. Jest Ojciec Dyrektor i Giertych, ale jest i Balcerowicz, którego już Lepper nawet pokochał, a na stołku prezesa NBP posadził go nie kto inny, jak - rzekomo człowiek lewicy - Aleksander Kwaśniewski. Niedawno nadał mu nawet order Orła Białego (chyba za zasługi w eksterminacji polskiego społeczeństwa). Przez chwilę, po krótkiej awanturze w mediach, wydawało się, że może w końcu odejdzie, ale teraz nic już na to nie wskazuje. Jesienią nie zdziwię się, gdy prezydent da mu nominację na kolejną kadencję.

Świecka szkoła bez równości szans, bez równości ekonomicznej, to tylko hasło. Taka świecka szkoła służyć będzie tylko elitom. Od 16 lat grabarz polskiej gospodarki i społeczeństwa jak najgorszy koszmar straszy nas na jawie i we śnie. Dość tego!

Jako ojciec 15-letniej córki nie godzę się, by ktoś taki jak Giertych, miał jakikolwiek wpływ na moje dziecko. Każdy, kto się na to nie godzi, powinien przyjść na naszą demonstrację. Przyjść i poczuć się obywatelem, a nie numerem PESEL. W obronie swojej rodziny, swych dzieci i godności swego życia. To my jesteśmy suwerenem. Czas sobie o tym przypomnieć, że Ci ludzie mają nam służyć, a nie nami rządzić i pomiatać. To my jesteśmy solą tej ziemi. To my możemy ich zmieść. To wszystko początki. Zbudujemy ruch społeczny. Przywrócimy normalność i godność pracy i pokażemy, gdzie jest miejsce kapitału, który ma służyć ludziom pracy, a nie na odwrót. Wierzę, że właśnie KPiORP stanie się taką siłą, przed którą będą musieli ustąpić.

Na koniec mówię tym panom słowami z mego plakatu: Odejdźcie i nigdy nie wracajcie! Bo gdy was nie będzie, dla nas wszystkich to wystarczy. Wykopmy Giertycha ze szkół. Wykopmy ich wszystkich. Bo choć niektórzy rozpoznają ich po pieprzyku i liczbie włosów na głowie, to dla nas niczym się przecież nie różnią.

Jarosław Augustyniak


Autor jest działaczem Polskiej Partii Pracy i przewodniczącym Stowarzyszenia "Enklawa".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


21 października:

1868 - W Kucharach urodził się Stanisław (Salomon) Posner, działacz socjalistyczny i publicysta; wicemarszałek Senatu i wiceprzewodniczący TUR.

1869 - Zmarł Leon Rzewuski, polski magnat, uczestnik powstania listopadowego, socjalista.

1918 - Po opuszczeniu więzienia Karol Liebknecht stanął na czele Związku Spartakusa.

1920 - W Czechosłowacji ukazał się pierwszy numer dziennika "Rudé Právo", centralnego organu KPCz.

1934 - Rada Naczelna PPS warunkowo uznała możliwość współpracy z KPP.

1940 - W Vágur urodziła się Marita Petersen, nauczycielka, premier Wysp Owczych w latach 1993-94, działająca z ramienia Partii Socjaldemokratycznej (Javnaðarflokkurin).

1941 - W Londynie zmarł Herman Lieberman, polityk PPS, skazany w procesie brzeskim, minister sprawiedliwości w rządzie Wł. Sikorskiego.

1945 - Wybory we Francji: kobiety po raz pierwszy głosują; zwycięstwo wyborcze komunistów (26 proc. głosów).

1956 - Władysław Gomułka został I sekretarzem KC PZPR i rozpoczął cześciową reformę systemu.

1961 - W Belmont w USA zmarł Karl Korsch, wybitny filozof marksistowski, działacz ruchu robotniczego, atakował zarówno leninizm jak i centryzm i rewizjonizm.

1967 - Sto tysięcy demonstrantów protestowało w Waszyngtonie przeciwko wojnie w Wietnamie; doszło do starć z wojskiem.

1998 - Socjaldemokrata Massimo D'Alema został premierem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku