Armia izraelska rozpoczęła operację militarną na kolejnym froncie. Po licznych atakach na Strefę Gazy, w wyniku których zginęło kilkudziesięciu Palestyńczyków (ostatnie doniesienia mówią o 80 ofiarach śmiertelnych), po zniszczeniu infrastruktury zapewniającej normalne życie, po zniszczeniu kilku palestyńskich ministerstw, po uprowadzeniu ministrów i parlamentarzystów Hamasu, rząd Izraela podjął decyzję o rozpoczęciu wojny z Libanem. Jej oficjalnym – podawanym przez ministerstwo obrony Izraela - powodem jest porwanie przez bojowników organizacji Hezbollah dwóch żołnierzy izraelskich. Premier Izraela Ehud Olmert uznał, że uprowadzenie żołnierzy było "aktem wojny" ze strony Libanu.
W odwecie armia Izraela dokonała ponad czterdziestu nalotów na Liban, zbombardowała lotnisko w Bejrucie i zablokowała libańskie porty. W wyniku działań odwetowych Izraela w Libanie śmierć poniosło co najmniej 47 osób, zdecydowana większość ofiar to cywile.
Francja określiła inwazję Izraela na Liban nieproporcjonalnym aktem wojny. Przedstawiciele rządu Rosji oświadczyli natomiast, że zarówno działania Hezbollahu jak i ataki Izraela są w jednakowym stopniu niedopuszczalne. Stany Zjednoczone oświadczyły, że Izrael ma prawo do samoobrony. Inne państwa na razie milczą.
Według sondażu na stronie internetowej uznawanego za umiarkowany dziennika "Haarec", 62 proc. respondentów uznało, że najlepszym rozwiązaniem obecnego kryzysu są dalsze ataki armii Izraela na Liban. Po 13 procent głosujących uważa, że Izrael powinien prowadzić negocjacje z ugrupowaniem Hezbollah lub poprosić o pomoc społeczność międzynarodową. Kolejne 8 proc. jest zdania, że negocjacje powinny być prowadzone z Libanem. Wreszcie 4 proc. respondentów jest zdania, że za uprowadzenie przez Hezbollah dwóch izraelskich żołnierzy należy ukarać (w domyśle zbombardować) mieszkańców Libanu.
Stany Zjednoczone zawetowały w czwartek rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, potępiającą wojskową operację Izraela w Strefie Gazy.
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.