Warszawa: Pamięć o Henryku Gradowskim
[2006-08-19 09:39:51]
Zwracając się do zgromadzonych historyk Janusz Sujecki z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy powiedział, że obelisk upamiętniający śmierć H. Gradowskiego został usunięty w nocy z 18 na 19 sierpnia 2005 r. ponieważ władze RP dążą do zatarcia śladów zbrodniczej działalności organów państwowych II Rzeczypospolitej. Dodał, że czynu tego dokonały ci sami ludzie, którzy ostatnio w Zakopanem postawili pomnik grasującemu na Podhalu bandycie Józefowi Kurasiowi ps. "Ogień". Sujecki zwrócił również uwagę na symboliczne znaczenia miejsca zbrodni, nazwanego Placem Artura Zawiszy, uczestnika powstania listopadowego, zamordowanego przez policję carską w tym samym miejscu w 1833 r. A. Zawisza żył dokładnie wiek wcześniej niż H. Gradowski. Henryk Gradowski, student należący do Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, został zamordowany przez policję serią strzałów w plecy w nocy z 14 na 15 stycznia 1932 roku. Miał wówczas 23 lata. Z inicjatywą usunięcia pomnika mu poświęconego wystąpili prawicowi radni dzielnicy Ochota. Po raz drugi wyrok na H. Gradowskim wykonano w nocy z 18 na 19 sierpnia 2005 r. usuwając upamiętniający go granitowy kamień. Zdarzenie to spotkało się z oburzeniem i sprzeciwem kilku organizacji lewicowych, a nawet zapowiedzią odbudowy pomnika. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
30 czerwca:
1611 - W lochach wileńskiego ratusza wykonano wyrok śmierci na włoskim kalwiniście Franco de Franco, który został w Polsce skazany na śmierć ze względów wyznaniowych.
1924 - Zmarł Franciszek Stefczyk, działacz spółdzielczy, nauczyciel. W 1889 założył pierwszą na ziemiach polskich wiejską kasą oszczędnościowo-pożyczkową.
1935 - Senegal: Obradował pierwszy kongres Senegalskiej Partii Socjalistycznej.
1966 - USA: Powstała National Organization for Women (NOW), największa amerykańska organizacja feministyczna.
1980 - Zmarła Halina Snopkiewicz, postępowa powieściopisarka, tłumaczka, autorka powieści dla młodzieży.
2005 - Hiszpania: Parlament przyjął ustawę legalizującą małżeństwa par homoseksualnych.
2006 - Zmarł Murray Bookchin, jeden z głównych teoretyków współczesnego społecznego anarchizmu.
2017 - Niemcy: Zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.
?