WZZ "Sierpień`80" krytykuje obchody Sierpnia

[2006-08-31 15:46:32]

Oburzenie z powodu hucznych obchodów 26. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych przez obecną władzę wyraził przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80", Bogusław Ziętek. Jego zdaniem, robotnicy, którzy walczyli w 1980 r. nie tylko o wolność, ale również o prawa pracownicze i wolności związkowe, są grupą, która przegrała w wyniku zmiany systemu politycznego i ekonomicznego w 1989 r.

Restauracja kapitalizmu spowodowała masowe bezrobocie i pogorszenie warunków życia większości społeczeństwa, którego losem nie przejmują się kolejne rządy "wolnej Polski". Oni nie oczekują orderów, ani dumnych przemówień. Nie mają zaufania do władzy, która stara się uroczystymi akademiami zagłuszyć szarą rzeczywistość. Oni, podobnie jak nowe pokolenia Polaków, chcą żyć w normalnym państwie, gdzie władza zajmuje się rzeczywistymi problemami ludzi, a nie lustracją, wojnami na teczki i kultywowaniem własnego kombatanctwa - uważa przewodniczący "Sierpnia`80", związku, który wywodzi się z tzw. pierwszej "Solidarności" i którego nazwa wprost nawiązuje do ówczesnych wydarzeń.

W sierpniu 1980 walka o godność ludzi pracy, o ich prawa socjalne, pracownicze i związkowe połączyła miliony polskich robotników. Pracownicy wielu branż ze wszystkich regionów kraju żądali wyższych płac, skrócenia czasu pracy, rozszerzenia uprawnień socjalnych, upominali się o prawa kobiet i żądali przywrócenia do pracy kolegów, bezprawnie zwolnionych za działalność związkową. Środkiem, który miał służyć do realizacji tych celów miał być niezależny od władzy związek zawodowy - czytamy w dzisiejszym oświadczeniu.

Zdaniem przewodniczącego "Sierpnia`80", wiele ówczesnych postulatów nie zostało zrealizowanych do dziś. Obecnie robotnicy zmuszeni są pracować w gorszych warunkach niż 26 lat temu – ich płace zwykle nie przekraczają minimum socjalnego, są wyzyskiwani i prześladowani, pracodawcy nagminnie łamią prawa pracownicze i swobody związkowe. Wysokie bezrobocie, bezprecedensowa emigracja zarobkowa, kolejne liberalizacje prawa pracy i brak realnego systemu pomocy społecznej, to rzeczywistość, w której dawni bohaterowie walki o wolność robotnicy - tkwią od wielu lat - podkreśla Ziętek.

Przewodniczący związku ocenia, że kolejne rządy, które nastały po 1989 roku, nie przejmują się sytuacją robotników i najuboższych grup społecznych. W tej sytuacji dziwi więc, dlaczego najwyżsi przedstawiciele państwa, od lat prowadzącego antypracowniczą politykę, organizują obchody rocznicy porozumień sierpniowych. Niezrozumiała dla nas jest pycha, z jaką obdzielają się nawzajem orderami, za zwycięstwo w walce, która przez robotników nie została wygrana. Ziętek dodaje, że wśród fetujących dzisiejszą rocznicę, nie ma robotników, którzy z nadzieją kończyli strajk 26 lat temu. Ich nadzieje zostały zaprzepaszczone, a oni sami zdradzeni i oszukani, bo z całą pewnością nie o taką przyszłość dla siebie i swoich rodzin walczyli robotnicy Sierpnia 80.

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku