Ignacki: Rewolucja - socjalizm - inwestycje, czyli był sobie pewien kraj...

[2006-09-09 18:15:22]

Wertując przestrzenie internetu natknąłem się ostatnio na dość ciekawą stronę, ciekawą i skłaniającą ku pewnym refleksjom nad kondycją - w tym wypadku głównie moralną - polskiej radykalnej lewicy, a ściślej - pewnych jej elementów. Ale po kolei. Celem - może nie głównym, ale widocznym - wspomnianej strony jest propagowanie socjalizmu i idei proletariackiej rewolucji. Już od wejścia na stronę główną czytelnika witają dość znane - by nie powiedzieć "oklepane" hasła - Niech żyje rewolucja proletariacka! Niech żyje socjalizm! Nic w tym niby szczególnego - może wyrazić swoje zdziwienie czytelnik - w końcu stron wieszczących wybuch rewolucji i tryumf socjalizmu są w internecie setki, o ile nie tysiące. Można by również pokusić się o stwierdzenie, że nie trzeba na rzeczone strony zaglądać by dowiedzieć się, że rewolucja proletariacka to zryw mas przeciwko niesprawiedliwości społecznej (skojarzenia z dążeniem do zniesienia kapitalizmu jak najbardziej adekwatne), a socjalizm to próba stworzenia alternatywnego wobec kapitalizmu porządku społecznego. Taka wiedza przekazywana jest nam - o ile dobrze pamiętam - w ósmej klasie szkoły podstawowej. Średnio rozgarnięty i zorientowany politycznie obywatel - mniejsza z tym w jakiej szkole i w której klasie go tego nauczą - wie również, że pojęcie "socjalizm" można interpretować na różne sposoby, zaś obywatele bardziej zorientowani w meandrach myśli politycznej wiedzą, że różnie jest również rozumiana idea rewolucji.

Wspomniana przeze mnie strona internetowa propaguje wielce oryginalna wersję socjalizmu. Analiza stojącej za nim ideologii wykroczyła by poza ramy krótkiego z założenia tekstu, poza tym była ona już przedmiotem niejednego opracowania. Chciałbym jednak skupić się na wyrażonych przez zwolenników tej ideologii celach i osiągnięciach. Należy do nich między innymi - znajdująca się na terenie pewnego azjatyckiego państwa - specjalna strefa ekonomiczna.

"Serdecznie zachęcamy polskich przedsiębiorców do inwestowania w strefie Rajin-Sonbong!"

...specjalna strefa ekonomiczna (...) gwarantuje pełną niezależność inwestorom, zabezpieczenie inwestycji w strefie i całkowitą wolność wyboru rodzaju inwestycji." Możliwościami tej strefy zainteresowały się już między innymi: Boeing, Chrysler, GM, Siemens, Alcatel, Ericcson . Opisując dobrodziejstwa tejże strefy, autorzy strony zachwalają niskie koszty uruchomienia fabryk; silne i zdyscyplinowane zasoby ludzkie. Ponadto dowiadujemy się, że w tej "socjalistycznej strefie" inwestycje przemysłowe zostają zwolnione z podatku na okres 3 lat oraz uzyskują stawki obniżone o połowe w dwóch kolejnych latach. W strefie działają również The Peregrine-Daesong Development Bank oraz ING. Jeżeli przedstawione argumenty nie przekonują nas co do zgodności atrybutów cudownej strefy z socjalizmem, to może zrobi to informacja, że niebawem do użytku oddane zostaną luksusowe wille zbudowane z myślą o odwiedzających strefę zagranicznych inwestorach. Jeżeli i to by nie wystarczało, niech wszelcy sceptycy będą świadomi, że płace są trzykrotnie tańsze niż w podobnych strefach na wybrzeżu Chin oraz 10-cio krotnie niższe niż w Republice Korei.

Informacje te - podobnie jak wiara w żywotność idei niosącej socjalizm proletariackiej rewolucji - pochodzą ze strony poświęconej Koreańskiej Republice Ludowo - Demokratycznej. Ponadto witryna ta obfituje w liczne fotografie, zarówno historyczne ("Prezydent Kim Ir Sen i Przywódca Kim Dzong Il prowadzą dyskusję na temat jak podnieść radość ludu - 1984", czy " Prezydent Kim Ir Sen tworzy wiersz ku czci Przywódcy Kim Dzong Il'a"), jak i dotyczących wydarzeń stosunkowo niedawnych ("I Sekretarz PPK Kim Dzong Il wznosi toast podczas wizyty byłej sekretarz stanu USA, Madeleine Albright", " Przywódca Kim Dzong Il pozuje do fotografii z Jong Ju Yongiem honorowym prezesem Grupy Hyundai z Korei Południowej oraz jego rodziną - 1998"). Na stronie zainteresowany koreańską myślą polityczna czytelnik znajdzie również opracowania dotyczące idei Juche oraz polityki Songun. Gdy teksty wywołają głębszą fascynację, klikamy na baner "turystyka" pod którym znajdziemy informacje dotyczące wiz do KRLD, turystycznych atrakcji. Ceny pobytu są prawdziwie robotnicze - wahają się od 110 do 215 euro za osobodzień.

Wydawało by się, że po zapoznaniu się z powyższymi faktami nie pozostaje nic innego jak tylko utwierdzić się w przekonaniu, że rzeczywistość jednego z najbardziej odizowlowanych państw świata nie ma z socjalizmem nic wspólnego. Rzeczywistość lubi jednak płatać figle o czym przekonujemy się zaglądając do działu "Życzenia" (pogrubienia moje):

W dniu 61 urodzin Kochanemu Wodzowi, Kim Dzong Ilowi sił do dalszego okraszonego wspaniałymi sukcesami budowania raju na ziemi, jakim staje się i jest Korea Północna, życzy

Towarzyszka [tu pada imię i nazwisko]

------------------------------------------

Towarzysze!
Wasz Wielki Wódz był zawsze dla mnie natchnieniem o poranku, dzięki niemu moje zycie nabiera tempa. Dlatego też jestem dumny, że mogę złożyć Umiłowanemu Wodzowi i całemu demokratycznemu Narodowi Koreańskiemu życzenia wszelkiej pomyślności. Dziś patrzę z nadzieją na poczynania
Umiłowanego Wodza, który z taką stanowczością opiera się imperializmowi amerykańskiemu. Niech Wasza potęga i rozwój będzie przestrogą
dla wszelkich imperialistycznych działań,które podstępnie chcą zniszczyć zdobycze demokratycznej Wielkiej Korei Północnej.

Z wyrazami szacunku
Towarzysz [tu pada imię]

------------------------------------------

Oprócz tego typu życzeń indywidualnych, pojawiają się też życzenia podpisane przez partie polityczne i grupy nieformalne:

Drodzy Towarzysze

W imieniu świadomej części polskiej klasy robotniczej przesyłamy najlepsze pozdrowienia i życzenia dla Ukochanego Przywódcy - Towarzysza Kim Dzong Ila i całego Narodu Koreańskiego. Życzymy Wam sukcesów w Waszej walce o szczęśliwą przyszłość Waszej pięknej socjalistycznej
Ojczyzny.

Przesyłają komuniści z [pada nazwa partii]
NIECH ŻYJE I ZWYCIĘŻA SOCJALIZM I KOMUNIZM!

------------------------------------------

Drodzy Towarzysze.

W imieniu Komunistycznej Partii Polski pragniemy przekazać najlepsze życzenia dla Ukochanego Przywódcy Narodu Koreańskiego, Towarzysza Kim Dzong Ila z okazji 61 rocznicy Jego urodzin.
Proszę przekazać Ukochanemu Wodzowi, że partia polskich komunistów i wszyscy świadomi ludzie pracy solidaryzują się z Nim oraz całym Narodem Koreańskim, walczącym o szczęśliwą przyszłość Ludowej Korei.

------------------------------------------

Towarzysze ze śląskiego Okręgowego Komiteu Wykonawczego [tu pada nazwa partii]

SERDECZNE ŻYCZENIA DLA WIELKIEGO KOMUNISTY KIM DZONG ILA,SYNA WIELKIEGO REWOLUCJONISTY I ANTYIMPERIALISTY, OBROŃCY LUDU KIM IR SENA.

WIELKI WODZU NARODU KOREAŃSKIEGO OBYŚ ŻYŁ DŁUGO,JESTEŚ NADZIEJĄ DLA BIEDNYCH I WYZYSKIWANYCH TEGO ŚWIATA.TWÓJ GENIUSZ POZWALA WIELKIEMU LUDOWI KRL-D WALCZYĆ Z IMPERIALIZMEM USA I JEGO POMAGIERÓW

POLSCY KOMUNIŚCI PRZESYŁAJĄ CI WIELKI GENIALNY WODZU SERDECZNE ŻYCZENIA!!

SYMPATYCY [nazwa] - pisma rewolucyjnej partii komunistycznej.


Pozostaje tylko zapytać, czy tak samo nadzieją dla wyzyskiwanych tego świata są - zdaniem Towarzyszy - koncerny Boing i Chrysler. Może się złośliwie czepiam, a może po prostu jestem nieświadomy- oczywistego faktu - faktu, że międzynarodowe korporacje w wyniku indukcyjnego kontaktu z koreańskim rajem automatycznie stają się wolne od wyzysku. Mieniący się komunistami autorzy życzeń zdają się wierzyć, że świadoma część klasy robotniczej popiera równanie w dół w płacach, delokalizację zakładów, a co najważniejsze obniżenia płacy do 30% stawek chińskich.

Autorów peanów na cześć "Wielkiego Wodza" spotkać można na związkowych demonstracjach, konferencjach poświęconym prawom pracowniczym. Jakiekolwiek dalsze komentarze wydają mi się bezcelowe...

- O TANIĄ I ZDYSCYPLINOWANĄ SIŁĘ ROBOCZĄ!
- O INWESTYCJE BOEINGA I CHRYSLERA!
- O 1/3 CHIŃSKIEJ PENSJI DLA KAŻEGO POLSKIEGO ROBOTNIKA!
- O POLSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW W KOREI I ICH ZWOLNIONE OD PODATKU INWESTYCJE - NIECH WAM SIĘ WIEDZIE TOWARZYSZE!!

PS. cytaty pochodzą ze strony www.krld.pl

Józef Ignacki


Artykuł pochodzi ze strony internetowej Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy (www.ck-la.tk).

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:UKRAINA – JAK POKONAĆ ROSYJSKĄ INWAZJĘ, JEŚLI NIE POPRZEZ NATO?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 115
16 marca (środa), godz. 18.30
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


22 maja:

1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.

1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.

1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.

1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.

1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.

2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.

2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.

2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.


?
Lewica.pl na Facebooku