Azja Centralna: Porozumienie o strefie wolnej od broni nuklearnej

[2006-09-14 22:20:37]

8 września Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan, Tadżykistan i Turkmenistan podpisały traktat o utworzeniu strefy wolnej od broni nuklearnej. Zgodnie z nim państwa te zobowiazały się, że nie będa kupować, produkować ani rozmieszczać tego typu broni na swoim terytorium.

Wielka Brytania, Francja i USA odmówiły uznania tego porozumienia powołując się na traktat z 1992 roku, zawarty przez cztery spośród pięciu tych państw z Rosją, zgodnie z którym, ma ona prawo rozmieścić tam swoje rakiety.

W oświadczeniu ogłoszonym 11 września przez ambasadora amerykańskiego napisano że inne traktaty międzynarodowe są nadrzędne w stosunku do obecnego traktatu, który zakłada utworzenie stefy wolnej od broni jądrowej.

Według Darryla Kimballa, członka Independent Arms Control Association powodem takiego stanowiska Amerykanów jest rozważanie przez nich możliwości umieszczenia w tym regionie broni jądrowej.

Piotr Chmielarz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku