Warszawa: Pogrzeb Adama Schaffa

[2006-11-21 22:50:00]

W dniu dzisiejszym na komunalnym Cmentarzu Powązkowskim odbył się pogrzeb prof. Adama Schaffa, wybitnego filozofa i teoretyka marksizmu.

Jednego z najważniejszych ideologów marksistowskich w historii żegnało przeszło 200 osób: rodzina, przyjaciele, współpracownicy, uczniowie, ludzie lewicy.

Prof. Andrzej Werblan wspominał Adama Schaffa, jako jednego wybitnego teoretyka marksizmu, ale również jako swojego przyjaciela. Werblan podkreślił, że ich przyjaźń z Schaffem przetrwała pomimo licznych rozbieżności ideowych, jakie w czasie ich znajomości miały miejsce.

Z kolei prof. Bohdan Chwedeńczuk – uczeń Schaffa, w swojej mowie stwierdził, że jego mistrz był zarówno wielkim filozofem jak i politykiem. Wymienił on jego najważniejsze osiągnięcia naukowe, a także uwypuklił znaczenie wyborów politycznych. Wyraził wielkie uznanie dla Schaffa jako marksisty, reprezentującego najlepszy, czyli najbardziej racjonalistyczny, nurt tego kierunku filozoficznego. Podkreślił, że Schaff zawsze był daleki zarówno od dogmatyzmu, jak i od "politycznego mętniactwa", w które popadli niektórzy byli rewizjoniści.

Prof. Jan Rychlewski wspominał Adama Schaffa, jako przyjaciela i politycznego towarzysza. Rychlewski podkreślił zainteresowanie Schaffa matematyką, a także prorocze podejście do roli Chin we współczesnym świecie. Na zakończenie odczytał list kondolencyjny od Stowarzyszenia Marksistów Polskich.

Swojego ojca wspominała również Ewa Schaff - córka zmarłego.

Adam Schaff urodził się 10 marca 1913 roku we Lwowie. Studiował ekonomię w Paryżu oraz filozofię we Lwowie. Był członkiem KC PPR. Od 1941 roku przebywał w Moskwie, gdzie studiował filozofię na Uniwersytecie Moskiewskim, w ZSRR uzyskał doktorat i habilitację.

W 1948 r. powrócił do Warszawy. Rok później założył ideologiczny Instytut Kształcenia Kadr Naukowych, którym kierował do 1968 r. W latach 1952-1953 był kierownikiem Instytutu Filozoficznego Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1956-1968. Instytutem Filozofii i Socjologii PAN. Był protektorem prowadzonego przez Adama Michnika Klubu Poszukiwaczy Sprzeczności. Padł ofiarą antysemickiej nagonki w Marcu 1968.

W roku 1969 został członkiem Klubu Rzymskiego. Zyskał sobie opinię rewizjonisty, za co w 1984 roku został wydalony z PZPR. Był jednym z teoretyków eurokomunizmu, wielką popularnością cieszył się w Ameryce Łacińskiej. Pod koniec życia jego poglądy były bliskie ideom głoszonym przez alterglobalistów.

Autor ponad 30 książek o języku i tematyce marksistowskiej m.in: "Marksizm a Jednostka Ludzka", "Alienacja jako Zjawisko Społeczne", "Wstęp do Semantyki", "Język i poznanie".

Otrzymał tytuły doktora honoris causa paryskiej Sorbony, uniwersytetów w Nancy oraz Michigan w Ann Arbor.

Zmarł w Warszawie 12 listopada 2006 roku w wieku 93 lat.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


13 lipca:

1793 - W Paryżu został zamordowany Jean-Paul Marat, polityk czasów rewolucji francuskiej, dziennikarz i lekarz, wolnomularz.

1859 - Urodził się Sidney James Webb, angielski ekonomista i reformator socjalny, członek Towarzystwa Fabiańskiego.

1908 - Po raz pierwszy w igrzyskach olimpijskich wzięły udział kobiety.

1917 - Brazylia: Po zabiciu przez policję anarchistycznego działacza robotniczego rozpoczął się trzydniowy strajk generalny w São Paulo.

1919 - Powołano do życia Komisję Centralną Klasowych Związków Zawodowych będącą największą w Polsce centralą związkową; przewodniczącym Wydziału Wykonawczego został Zygmunt Żuławski.

1941 - Na obszarze Czarnogóry i Sandżaku, z inicjatywy partyzantki komunistycznej wybuchło powstanie przeciwko profaszystowskim rządom.

1949 - Papież Pius XII wydał dekret grożący ekskomuniką katolikom należącym do partii komunistycznej, a nawet z nią współpracujących.

1954 - Zmarła Frida Kahlo, meksykańska malarka o lewicowych poglądach.

2003 - Zmarł Compay Segundo (właśc. Máximo Francisco Repilado Muñoz), kubański muzyk, gitarzysta i kompozytor

2007 - Pielęgniarki zapowiedziały, że w niedzielę 15 lipca zakończą protest przed KPRM i zlikwidują Białe Miasteczko, które powstało 19 czerwca.

2012 - W Warszawie zmarł Jerzy Kulej, wybitny polski bokser, dwukrotny mistrz olimpijski. Poseł SLD na Sejm RP w latach 2001-2005.


?
Lewica.pl na Facebooku