Majmurek: Ameryka zwykłych ludzi

[2007-02-05 20:47:49]

„Mała miss” to błyskotliwa, gorzka, bolesna, a przy tym pełna swoistego ciepła satyra na amerykańskie obsesje i mity, z czołowym dla Ameryki mitem sukcesu. Mit ten, przekazywany przez większość tamtejszych produkcji filmowych, mówi, że w amerykańskim społeczeństwie każdy, kto tylko będzie chciał podążać za swoimi marzeniami, jeśli naprawdę będzie tego pragnął i jeśli będzie ciężko na to pracował, osiągnie sukces. Rzadko oglądamy tych, którym się nie powiodło, którzy „dali z siebie wszystko” i nic z tego nie wyszło.

W „Małej miss” mamy całą kolekcję takich postaci. Richard Hoover mówi absurdalnie brzmiącym językiem, żywcem wyjętym z poradników typu „jak odnieść sukces”. Jego ojciec wyrzucony został z domu spokojnej starości za heroinę, którą ciągle się raczy, na przemian z pornografią. Syn Richarda „nienawidzi wszystkich ludzi” i złożył ślub, że zachowa milczenie, aż dostanie się do Akademii Sił Powietrznych USA. Jego matka, żona Richarda, wydaje się być najnormalniejszą osobą w całym towarzystwie, w przeciwieństwie do jej brata Franka, kiedyś „największego eksperta od „Prousta” w Stanach, który po tym, gdy student, w którym się zakochał, rzucił go dla jego największego naukowego konkurenta, stracił pracę na uczelni, a w końcu targnął się na swoje życie. Jest jeszcze tytułowa bohaterka, córka Richarda, która wygrywa miejsce w konkursie „małej miss”; cała rodzina wsiada więc do zdezelowanego vana i udaje się w podróż do Kalifornii (gdzie odbywa się konkurs).

W trakcie podróży marzenia bohaterów, ich plany i dążenia walą się w gruzy. Konkurs „małej miss”(którego cała absurdalność, uderzająca zwłaszcza w kraju z taką obsesją na punkcie zagrożenia pedofilią, jest doskonale pokazana) okazuje się zawstydzającym doświadczeniem dla nich wszystkich, ale jednocześnie pozwala im zrozumieć, co jest tak naprawdę dla nich ważne w życiu. Konkurs jest też metaforą bezsensownego wyścigu szczurów, który rządzi amerykańskim życiem społecznym. Rodzina Hooverów należy do tej większości, która nie wygrywa w nim głównej, a nawet żadnej nagrody. Hooverowie dochodzą do wniosku, że wszystko to nie ma sensu, nie należy przejmować się tym, czy społeczeństwo postrzega nas jako zwycięzców, czy nieudaczników, ważne „by mieć wszystko gdzieś i robić co się lubi”, czerpiąc satysfakcję z przyjaźni, czy więzi rodzinnych. Jako wzór takiej postawy Frank podaje Marcela Prousta, który „był totalnym nieudacznikiem, gejem bez romansów i stałej pracy”, a mimo to „największym pisarzem od czasów Szekspira”.

Taki wybór patrona buntu przeciw dominującemu amerykańskiemu mitowi jest o tyle ciekawy, że „proustowski bunt”, powtarzający w jakiś sposób gest pisarza, który na kilkanaście lat zamknął się w pokoju obłożonym korkiem, jest tak naprawdę dość wygodny dla systemu. Przecież nie chodzi o to, by znaleźć enklawę szczęścia w chorym społeczeństwie, ale o to by je zmienić.

„Mała miss”, USA 2006, reż. Jonathan Dayton, Valerie Faris, obsada: Abigail Breslin, Alan Arkin, Greg Kinnear, Paul Dano, Toni Collette.

Jakub Majmurek


Recenzja ukazała się w "Trybunie Robotniczej".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Lewica po neoliberalizmie
Wrocław, Wydział Nauk Społecznych Uniwersyteu Wrocławskiego
25.11.2022 (piątek), od godz. 10.00
Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


9 grudnia:

1842 - W Moskwie urodził się Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1895 - W Gallarta w Kraju Basków urodziła się Dolores Ibárruri (zwana La Pasionaria), współorganizatorka, długoletni pierwszy sekretarz a następnie przewodnicząca Komunistycznej Partii Hiszpanii, członkini parlamentu. Znana ze słynnego okrzyku "No pasarán!"

1910 - Urodziła się Zofia Wasilkowska, polityk polskiej lewicy, wieloletnia sędzia Sądu Najwyższego, pierwsza kobieta-minister w historii Polski.

1922 - Gabriel Narutowicz wystawiony przez PSL "Wyzwolenie" został wybrany pierwszym prezydentem Polski. W decydującym głosowaniu uzyskał poparcie całej lewicy sejmowej.

1927 - Norbert Barlicki podczas obrad Rady Naczelnej PPS zgłosił wniosek o przejście do opozycji wobec sanacji.

1937 - W Warszawie zmarł Andrzej Strug (wł. Tadeusz Gałecki) wybitny pisarz i publicysta; wolnumularz, działacz PPS, uczestnik rewolucji 1905 roku, więziony przez carat, zesłaniec syberyjski.

1939 - Zmarł Konstanty Krzeczkowski, polski działacz socjalistyczny.

1947 - Holenderscy żołnierze dokonali masakry 431 mieszkańców wsi Rawagede w indonezyjskiej prowincji Jawa Zachodnia.

1948 - Założono Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg w Warszawie.

1952 - Utrzymujący się od 5 do 9 grudnia tzw. wielki smog londyński przyczynił się do śmierci ok. 12 tys. osób.

1969 - Szwecja: Rozpoczął się Wielki Strajk w kopalniach spółki LKAB.

1987 - Na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy rozpoczęła się pierwsza Intifada.

2005 - Ponad 80 tys. osób przemaszerowało ulicami Dublina w proteście przeciwko polityce kadrowej korporacji Irish Ferries.

2007 - W Warszawie odbył się pierwszy w Polsce ślub humanistyczny.

2012 - Pod wpływem protestów społecznych w Egipcie prezydent M. Mursi anulował dekrety rozszerzające jego władzę.


?
Lewica.pl na Facebooku