USA: Wystawy sztuki feministycznej w najważniejszych muzeach
[2007-03-24 00:06:03]
![]() Otwarte 22 marca Centrum Sztuki Feministycznej w Brooklińskim Muzeum Sztuki to z kolei pierwszy na świecie oddział muzeum poświęcony wyłącznie sztuce feministycznej. W muzeum otwarto jednocześnie trzy wystawy o kobiecych tematach, z których najważniejszą są "Globalne feminizmy" - pokaz prac z ostatnich 17 lat autorstwa 88 artystek z 49 krajów, w tym Katarzyny Kozyry, Elżbiety Jabłońskiej i Anny Baumgart. W najbardziej liczących się galeriach Wschodniego oraz Zachodniego Wybrzeża odbędą się także dziesiątki - jeśli nie setki - mniejszych wystaw prezentujących wszelkie odcienie sztuki feministycznej, od prac Afroamerykanek po sztukę lesbijek. Wystawom towarzyszą liczne sympozja i wykłady. Na wystawie w Los Angeles są wszystkie najbardziej znane artystki z przełomu lat 60. i 70. - od Louise Bourgeois, Eleanor Antin przez Mary Kelly, Adrian Piper po Miriam Shapiro. "Globalny feminizm" podzielony został nie ze względu na kraje pochodzenia artystek, ale na cztery kręgi tematyczne - "Cykle życia kobiety", "Emocje", "Polityka" oraz "Kwestie tożsamości". Można tam zobaczyć prace artystek z Trzeciego Świata oraz Bliskiego Wschodu nawiązujące do "kobiecych" tradycji plastycznych, ale o silnym kontekście politycznym. Środowiska artystyczne twierdzą, że otwarcie centrum może okazać się kamieniem milowym dla feministycznej sztuki. Amerykańskie muzea oraz marszandzi unikali dotąd sztuki zakwalifikowanej jako "feminizm". Jak powiedziała organizatorka, Elizabeth A. Sackler podczas otwarcia centrum w Brooklyn Museum, feminizm to nie tylko walka o równouprawnienie, ale także o równie dużo miejsca na ścianach galerii oraz ceny porównywalne z dziełami mężczyzn. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?