Warszawa: Wygrana lokatorów przed sądem

[2007-04-27 21:28:49]

26 kwietnia 2007 roku przed Sądem Okręgowym w Warszawie, IV Wydział Cywilny-Odwoławczy, odbyła się rozprawa apelacyjna z powództwa Miasta Stołecznego Warszawy przeciwko Wioletcie Schwarz i jej rodzinie.

Miasto Warszawa, (którego poprzednikiem w tej sprawie była Gmina Warszawa Centrum) wywłaszczyło na potrzeby budowy Trasy Siekierkowskiej dom przy ul. Morgowej 7, w którym najemcą była Wioletta Schwarz. Urząd Miasta chciał w majestacie prawa nakazać opróżnienie lokalu, argumentując, że lokatorzy przebywali tam bez żadnego tytułu prawnego, wobec czego Miasto nie wstąpiło w żaden stosunek prawny z lokatorami, miejscy urzędnicy nie byli o takiej umowie nigdy informowani, wywłaszczeni właściciele, umowy takiej nie zawarli, a ponadto administrująca nieruchomością p. Eulalia Baryłkiewicz nie miała już pełnomocnictw do jej zawierania, gdyż właściciele zmarli, wobec czego wszelkie jej pełnomocnictwa wygasły.

Reprezentujący Miasto adwokat podtrzymał powództwo, w wyniku czego lokatorzy mieliby opróżnić lokal, wynosząc się w majestacie prawa z całym dobytkiem pod chmurkę.

Jako reprezentant pozwanej wystąpił, z ramienia Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, Piotr Ikonowicz. Wskazał on na to, że żaden z przedstawionych przez adwokata zarzutów nie opiera się na prawdzie i odrzucić należy apelację od wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe z dnia 11.04.2006 r. Wskazał on na to, że wprawdzie nie da się utrzymać mieszkania przy Morgowej, gdyż budowy Trasy Siekierkowskiej nie da się zatrzymać, ale rozstrzygnięcia sądowe mają zasadnicze znaczenie dla losu lokatorów, gdyż w przypadku pozbawienia ich wszelkich praw wskazane im zostanie najprawdopodobniej docelowe miejsce pobytu w slumsach przy Dudziarskiej, jak stało się to w wypadku matki pani Wioletty – Ireny Schwarz.

Ikonowicz odparł zarzuty mecenasa Urzędu Miasta, stwierdzając, że zarzut o przekroczeniu przez administratorkę Eulalię Baryłkiewicz swoich kompetencji jest bezzasadny, gdyż po śmierci włascicieli ich spadkobiercy podtrzymali jej szerokie pełnomocnictwa zarządcze, wobec czego nigdy nie mogło być mowy o ich braku.

Przedstawił także dokument, którego istnienie negowało Miasto, czyli umowę najmu, zawartą między panią Wiolettą Schwarz a Eulalią Baryłkiewicz 20 kwietnia 1995 roku, potwierdzoną pieczęcią przyjęcia przez Wydział Obsługi Mieszkańców Dzielnicy Warszawa Praga-Południe z … 30 września 2004 roku. Było to potwierdzenie tego, że urzędnicy miejscy wiedzieli o umowie, której ponoć nie było.

Sąd przyjął ten dokument jako dowód, przy bierności miejskiego adwokata i udał się na naradę, po której odrzucił w całości apelację Miasta Stołecznego Warszawy, w ustnym uzasadnieniu przyjmując w pełni argumentację reprezentanta strony pozwanej.

Urząd Miasta musi uznać swoje zobowiązania wobec lokatorów i stosownie do przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów respektować ich prawa, wskazując stosowne mieszkanie z zasobów gminy. Wyrok jest prawomocny.

Zbigniew Partyka


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku