"Krytyka Polityczna" oddaje hołd Dąbrowszczakom

[2007-05-10 00:40:22]

26 kwietnia 1937 roku baskijskie miasto Guernika zostało zbombardowane przez samoloty hitlerowskiego Legionu Condor sprzymierzonego z siłami gen. Franco. Po raz pierwszy w historii podjęto próbę całkowitego zniszczenia całej aglomeracji wraz z jej cywilnymi mieszkańcami. Siedemdziesiąt lat po tej haniebnej zbrodni, będącej wstępem do późniejszych okrucieństw II wojny światowej, politycy prawicy dążą do odebrania uprawnień kombatanckich polskim ochotnikom, którzy w 1936 roku postanowili bronić hiszpańskiej demokracji przed faszystowskim zagrożeniem – piszą w swym oświadczeniu członkowie zespołu "Krytyki Politycznej" i przypominają historię polskich ochotników walczących w obronie Republiki.

W wydanym oświadczeniu redakcja "KP" przypomina historię polskich żołnierzy Brygad Międzynarodowych, wśród których znaleźli się komuniści, socjaliści, anarchiści, syndykaliści oraz bezpartyjni antyfaszyści i demokraci. Przypomniano także o istnienie w Polsce komitetów solidarności z Hiszpanią oraz Czerwonej Pomocy, która zbierała w środowiskach robotniczych pieniądze dla obrońców Republiki. Podkreślono także fakt, że działalność ta była zwalczana przez sanacyjne władze. Na mocy rządowego dekretu ochotników wyruszających do Hiszpanii pozbawiono polskiego obywatelstwa. Redaktorzy "Krytyki Politycznej" przypomnieli także fakt, że w 1996 roku władze Hiszpanii przyznały Dąbrowszczakom obywatelstwo tego kraju.

Zespół "Krytyki Politycznej" zdecydowanie sprzeciwia się atakowi polskiej prawicy na weteranów walk w Hiszpanii: Inicjatywa polskiej prawicy wymierzona przeciwko żołnierzom – antyfaszystom budzi nasz sprzeciw i oburzenie. Nie budzi jednak naszego zdziwienia. Wszak politycy rządzącej koalicji wielokrotnie wyrażali publicznie uznanie dla generała Franco i innych krwawych dyktatorów. Oddajemy dziś hołd ofiarom bestialskiego bombardowania Guerniki oraz działaczom polskiego ruchu robotniczego, którzy na hiszpańskiej ziemi stanęli w pierwszym szeregu walki o wolność, demokrację i sprawiedliwość społeczną. Faszyzm nie przejdzie! NO PASARAN! – czytamy w oświadczeniu.

Pod oświadczeniem opublikowanym na stronie internetowej "KP" i na łamach "Rzeczpospolitej" podpisali się: Maciej Gdula, Dorota Głażewska, Julian Kutyła, Adam Ostolski, Agata Szczęśniak, Sławomir Sierakowski oraz Michał Syska, który bronił pamięci Dąbrowszczaków w swym przemówieniu podczas pierwszomajowego pochodu OPZZ w Warszawie.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 maja:

1919 - Zmarła Wiera Zasulicz, rosyjska pisarka i rewolucjonistka, związana z ruchem narodników, marksistka.

1921 - W Szwecji zniesiono karę śmierci.

1922 - Obradujący w Warszawie Zjazd Związków Akademickiej Młodzieży Socjalistycznej powołał do życia Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej (ZNMS).

1930 - Zmarł Stanisław Posner, działacz socjalistyczny i publicysta; wicemarszałek Senatu i wiceprzewodniczący TUR.

1933 - Mahatma Gandhi rozpoczął 21-dniową głodówkę, by zaprotestować przeciwko polityce brytyjskiej w Indiach.

1943 - Popełnił samobójstwo Mordechaj Anielewicz, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim.

1970 - W Montrealu urodziła się Naomi Klein, dziennikarka, pisarka i aktywistka kanadyjska, autorka książki "No logo", która stała się manifestem alterglobalizmu.

1988 - W II turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 54% głosów.

2010 - Laura Chinchilla z socjaldemokratycznej Partii Wyzwolenia Narodowego (PLN) została pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Kostaryki.


?
Lewica.pl na Facebooku