List otwarty do zaprzyjaźnionego narodu polskiego

[2007-06-07 19:37:00]

Ten kto nie ma pamięci nie ma przyszłości

Zwracamy się do was osobiście, polscy przyjaciele, ponieważ jesteśmy przekonani że będziecie podzielać nasz apel do rozumu. Pewne informacje pochodzące z waszego kraju niepokoją nas.

Jesteśmy Francuzami o rożnych przekonaniach religijnych i politycznych, zgromadzonymi by bronić najbardziej szlachetnego obowiązku, obowiązku pamięci. Nasze stowarzyszenie, Przyjaciele Kombatantów w Republikańskiej Hiszpanii (ACER), grupuje we Francji ochotników Brygad Międzynarodowych którzy pozostali przy życiu i dzieci tych bojowników, z których wielu poległo w walce z rebeliantami przeciwko Republice, hiszpańskich republikanów, zmuszonych do ucieczki z własnego kraju, i ich potomków, przyjaciół tych odważnych Ochotników wolności, jak Historia nazwała ich na zawsze.

Lipiec 1936 roku. Rebelia frankistowska stara się obalić prawomocny i demokratycznie wybrany hiszpański rząd republikański. Dowodzona jest przez generała Franco i od dawna przygotowywana z nazistami. Otrzymuje natychmiastowe poparcie Hitlera i Mussoliniego. Hiszpański rząd republikański jest izolowany. Zachodnie mocarstwa ogłaszają politykę nieinterwencji. Niemieckie bomby ślepo spadają na Hiszpanię. To masakra w Guernica uwieczniona przez Picasso.

Biorąc pod uwagę nierówność sił na korzyść faszystów, rząd hiszpański apeluje o solidarność międzynarodową, by ratować demokrację i wolność. Z 54 krajów, 35000 mężczyzn i kobiet angażuje się w jedno z najbardziej znaczących i unikalnych wydarzeń 20-go stulecia – Brygady Międzynarodowe.

Wśród tych odważnych żołnierzy, jest 3200 Polaków. Należą oni do różnych wyznań i nurtów politycznych. Wielu z nich jest Żydami. Wszyscy oni zrozumieli wcześniej od innych prawdziwe cele Hitlera, przedstawione w jego książce "Mein Kampf". Powstali kiedy inni poddali się. Odmówili kiedy inni się zgadzali.

Zrozumieli, że w Madrycie nie chodzi o "zwykłą" wojnę domową, lecz o początek nowej wojny światowej. Plan był jasny: podbijając Hiszpanię, Hitler izolował Francję i był już w stanie realizować swoje barbarzyńskie plany dominacji nad całą Europą. Ochotnicy Brygad opuszczają Hiszpanię w 1938 roku. Nazajutrz po ich odejściu, zostaje podpisane w Monachium złowieszcze porozumienie oddające Czechosłowację nazistom.

Druga wojna światowa mogła się rozpocząć. Miała ona być przyczyną milionów ofiar. Polska miała zapłacić ogromną ceną za to programowane szaleństwo. Kombatantów Brygad Międzynarodowych odnajdziemy, szczególnie w Polsce, w pierwszych szeregach walki z nazistami.

Teraz dowiadujemy się że władze w Polsce uważają polskich kombatantów Brygad międzynarodowych za zdrajców wobec własnego kraju i grożą anulowaniem ich skromnych rent kombatanckich. Ulice noszące nazwiska ochotników Brygady Dąbrowskiego (od nazwiska generała komunarda, poległego w 1871 na paryskich barykadach) już zostały zmienione.

Czy wyprzeć się tych ludzi będących honorem Polski nie znaczy wyprzeć się samego siebie? Polska na to nie zasługuje. Hołd tym ochotnikom został złożony przez rząd hiszpański, pod kierownictwem Pana Aznara, i obecnie Pana Zapatero. Po ciężkich latach frankistowskiej dyktatury, obywatelstwo hiszpańskie zostało przyznane wszystkim międzynarodowym ochotnikom. Razem z nami protestują przeciwko decyzjom ogłaszanym w Warszawie wszystkie hiszpańskie siły polityczne.

Prezydent Jacques Chirac i jednogłośnie Parlament francuski przyznali tytuł Weterana francuskim ochotnikom Brygad Międzynarodowych, a generał de Gaulle, zaraz po Wyzwoleniu, podniósł do godności Towarzyszy Wyzwolenia, najwyższego odznaczenia z tytułu Ruchu Oporu, czterech ochotników Brygad Międzynarodowych. Wśród nich był półkownik Henri Rol-Tanguy, wyzwoliciel Paryża razem z generałem Leclerc.

Zapewniamy polską opinię publiczną: wola wyrażona przez władzy warszawskie jest nie tylko "negacją" lub "rewizją" historii. Stanowi ona niebezpieczne przedsięwzięcie mające na celu zamaskowanie próby unicestwienia tego co było najbardziej szlachetne w przeszłości; to również negowanie podstawowych wartości Unii Europejskiej, wspólnego fundamentu stworzonego by raz na zawsze skończyć z wojną i kultywować wolność i demokrację.

Nasz apel, polscy przyjaciele, nie jest w niczym ingerencją w sprawy wewnętrzne waszego kraju. Wszyscy jesteśmy Europejczykami. Należymy teraz do tej samej rodziny.

Po Drugiej Wojny światowej, powstały, między innymi w Polsce, systemy które już nie istnieją. Opinii które można wyrażać o tych systemach nie należy utożsamiać z wydarzeniami 1936 roku. Ruchowi Oporu zawdzięczamy to że żyjemy wolni. Odmowa podważenia tego faktu historycznego jest świętym obowiązkiem wszystkich demokratów.

Apelujemy do władz polskich, aby zrezygnowały z zamierzonych "rewizjonistycznych" działań. Myślimy o tych kobietach i mężczyznach, które są honorem Polski. Uważamy też, że Polska powinna pokazać Europie inny obraz samej siebie, obraz zgodny z wartościami jednoczącymi narody europejskie. Starając się wykreślić z historii polskich ochotników Brygad Międzynarodowych, polskie władzy same izolują Polskę w Europie. Nie można oddać waszemu krajowi gorszej przysługi.

Apelujemy o respektowanie historii. Polska nie może uciec od tej prawdy: ten kto nie ma pamięci nie ma przyszłości.

Szacunek i hołd powinny być oddane tym którzy powstali przed świtem. Szacunek i hołd ochotnikom Brygad Międzynarodowych wszystkich krajów, i tym przybyłym z Polski w szczególności. Tym którzy przeżyli i ich rodzinom wyrażamy naszą solidarność i wdzięczność. To dzięki nim żyjemy dziś bez kajdan.

Wiemy że wśród narodu polskiego liczni są ci, którzy przedkładają światło ponad ciemność, prawdę ponad kłamstwo, wolę pójścia naprzód ponad cofnięcie się ku groźnej i smutnej przeszłości. Wyciągamy im rękę.

Przyjaciele Kombatantów w Republikańskiej Hiszpanii (ACER), Paryż.
www.acer-aver.fr

Lise London-Ricol, Honorowa Przewodnicząca ACER, Oficer Legii Honorowej, była ochotniczka Brygad Międzynarodowych w Hiszpanii, uczestniczka ruchu oporu, deportowana, wdowa po Arturze Londonie (były ochotnik brygad, uczestnik ruchu oporu, deportowany, ofiara procesu stalinowskiego w Pradze, autor książki "Wyznanie").

Cécile Rol-Tanguy, Honorowa Przewodnicząca ACER, Kawaler Legii Honorowej, uczestniczka ruchu oporu, wdowa po pułkowniku Henri Rol-Tanguy (były ochotnik Brygad Międzynarodowych, który wspólnie z generałem Leclerc organizował wyzwolenie Paryża - 25 sierpnia 1944 roku).

François Asensi, współprzewodniczący ACER, poseł, syn hiszpańskiego republikańskiego kombatanta,

José Fort, współprzewodniczący ACER, dziennikarz, syn ochotnika Brygad Międzynarodowych,

Jean-Claude Lefort, współprzewodniczący ACER, poseł, syn ochotnika Brygad Międzynarodowych,

Pierre Rebiere, sekretarz generalny ACER, syn ochotnika Brygad Międzynarodowych (roztrzelanego przez nazistów w 1942 roku).

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku