Wielka Brytania dokona zwrotu w polityce zagranicznej?

[2007-07-19 00:44:28]

W wywiadzie dla "Daily Telegraph" brytyjski minister stanu odpowiedzialny za stosunki z Afryką, Azją i ONZ Malloch Brown wyraził opinię, że Wielka Brytania i USA nie będą "politycznie nierozłącznymi braćmi syjamskimi". Jego zdaniem Wielka Brytania powinna zacieśnić kontakty z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, jak też z liderami Chin i Indii.

Brown powiedział, że bliskie stosunki Tony'ego Blaira i George'a Busha wzięły się stąd, że obaj byli przywódcami wojennymi. Z tego powodu łączyły ich intensywne emocje dodatkowo wsparte przez to, że mieli przeciwko sobie większość świata - dodał minister.

Brown odcina się od dominującego obecnie w USA neokonserwatyzmu wyznawanego między innymi przez Paula Wolfowitza i Donalda Rumsfelda. W przeszłości był on zastępcą sekretarza generalnego ONZ i już wtedy nie miał dobrych stosunków z ówczesnym ambasadorem USA Johnem Boltonem, jednym ze ważnych przedstawicieli amerykańskiego neokonserwatyzmu

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:UKRAINA – JAK POKONAĆ ROSYJSKĄ INWAZJĘ, JEŚLI NIE POPRZEZ NATO?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 115
16 marca (środa), godz. 18.30
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku