CBOS: Polacy niejasno o liberalizmie i konserwatyzmie

[2007-08-08 03:25:55]

Z ostatniego badania CBOS wynika, że w Polsce pojęcia konserwatyzm i liberalizm nie są rozumiane jednoznacznie, a dla wielu osób są nieznane.

Określenie "konserwatysta" najczęściej – dla 41 proc. respondentów ma wydźwięk neutralny. Częściej jednak wzbudza emocje negatywne (20 proc.) niż pozytywne (15 proc.).

Pojęcie "liberał" również najczęściej wzbudza skojarzenia neutralne (39 proc.), ale skojarzenia pozytywne (22 proc.) znacznie przeważają nad negatywnymi (11 proc.).

Aż 52 proc. badanych nie miało żadnych konkretnych skojarzeń ze słowem liberalizm, a 43 proc. ze słowem konserwatyzm.

Przez konserwatyzm Polacy rozumieją najczęściej przywiązanie i szacunek do tradycji (14 proc.) oraz dbałość o obyczaje i wierność starym zasadom. 13 proc. Polaków uważa, że konserwatyzm to kwestionowanie nowoczesności i wszelkich zmian z nią związanych. Również 13 proc. respondentów utożsamia konserwatyzm ze stabilnością poglądów, wiernością własnym zasadom oraz konsekwencją w ich stosowaniu.

Liberalizm najczęściej (11 proc.) definiowany jest jako brak ograniczeń przejawiający się w wolności słowa, działania, myślenia czy wyznania. 9 proc. kojarzy liberalizm z otwartością na zmiany, innowacyjnością i kreatywnością. 8 proc. Polaków przypisuje liberalizmowi takie cechy, jak: tolerancja, zrozumienie, wolność od uprzedzeń.

45 proc. badanych nie potrafiło umiejscowić swoich poglądów pomiędzy skrajnym liberalizmem i antyliberalizmem, a 43 proc. pomiędzy skrajnym konserwatyzmem i antykonserwatyzmem. Jedna czwarta badanych wyraża neutralność tak wobec konserwatywnych, jak i liberalnych poglądów. 23 proc. Polaków określa się jako antykonserwatyści, a 10 proc. mówi o swoich poglądach, że są konserwatywne. 20 proc. Polaków określa własne poglądy jako liberalne, a 11 proc. jako antyliberalne.

Jako najbardziej konserwatywna i najbardziej antyliberalna partia uznawana jest Liga Polskich Rodzin. Jako konserwatywne, ale mniej radykalne w antyliberalnych poglądach, oceniane są Prawo i Sprawiedliwość, Prawica Rzeczypospolitej, Samoobrona, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów oraz Unia Polityki Realnej.

Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska Partia Pracy są postrzegane jako antyliberalne i antykonserwatywne. Platforma Obywatelska jest w ocenie badanych najbardziej liberalna, a Lewica i Demokraci najbardziej antykonserwatywna.

CBOS zrealizował swoje badanie na początku czerwca na 903- osobowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku