Izraelska operacja w Strefie Gazy
[2007-12-11 20:55:33]
![]() Podczas ataku wojskowe buldożery niszczyły pola uprawne, a żołnierze przetrząsali palestyńskie domy, w poszukiwaniu podejrzanych osób. Dokonano masowych aresztowań, w sumie armia uprowadziła przynajmniej 60 Palestyńczyków. Doszło także do starć z partyzantami, na przedmieściach Rafah rannych zostało dwóch izraelskich żołnierzy. Palestyńskie źródła medyczne podają, że w wyniku izraelskiej operacji w sumie zabitych zostało sześciu członków ruchu oporu, zbrojnych frakcji Islamskiego Dżihadu i Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. 19 Palestyńczyków zostało również poważnie rannych. Od konferencji w Annapolis, dwa tygodnie temu, siły okupacyjne zabiły już 40 Palestyńczyków. Dzisiejsza inwazja na Strefę Gazy była największą od kilku miesięcy, choć praktycznie codziennie Izrael przeprowadza mniejsze ataki na palestyńskie cele zarówno na Zachodnim Brzegu Jordanu jak i w Strefie Gazy. Przedwczoraj bojownikom z Islamskiego Dżihadu udało się zniszczyć przy pomocy wyrzutni rakietowej izraelski pojazd wojskowy w okolicach Rafah. Możliwe, że dzisiejsza akcja jest wstępem do ofensywy zakrojonej na szeroka skalę, którą od wielu tygodni zapowiadają izraelscy politycy i generałowie. Przy granicy ze Strefą Gazy czekają zmasowane izraelskie siły, gotowe do kolejnej wielotygodniowej inwazji, podobnej do tej sprzed roku. Tymczasem "Obwód Gazy" dotknięty jest katastrofalnymi skutkami pogłębiającej się klęski humanitarnej, spowodowanej długotrwałą izolacją tego obszaru. Brakuje nawet podstawowych produktów spożywczych. W tragicznej sytuacji znajdują się od kilku dni palestyńskie szpitale, które borykają się już nie tylko z brakiem leków, ale także energii elektrycznej. W ubiegłym tygodniu izraelskie władze podjęły decyzję o odcięciu dostaw prądu do „wrogiego terytorium”, kilka tygodni temu ograniczono także dostawy paliwa. Przeciwko tym decyzjom protestują izraelskie i międzynarodowe organizacje broniące Praw Człowieka, ale izraelski Sąd Najwyższy nie zakwestionował rozporządzeń rządu. Strefa Gazy ma powierzchnię zbliżoną do Krakowa i niemal dwukrotnie większą liczbę mieszkańców (około 1,5 miliona), jest także jednym z najuboższych i najgęściej zaludnionych obszarów na Ziemi. Ponad 50 proc. Palestyńczyków z tego regionu to uchodźcy, żyjący w prowizorycznych obozach od kilkudziesięciu lat. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Opolu!
- Opole, ul. Kopernika 13
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
- Zandberg we Wrocławiu!
- Wrocław, Rynek
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Zandberg w Krakowie!
- Kraków, Mały Rynek
- 14 maja (środa), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
13 maja:
1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.
?