List WZZ "Sierpień 80" do Grzegorza Schetyny ws. "Budryka"

[2008-01-24 18:39:20]

24 stycznia Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" wystosował list do wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetyny w którym zwraca się z wnioskiem o to by zainteresował się sytuacją w kopalni "Budryk", a w w szczególności finansowaniem przez Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. klubów sportowych, których szefami są działacze związkowi tej spółki.

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. wydaje miliony złotych na finansowanie klubów sportowych, takich jak "Jastrzębski Węgiel" i innych, kierowanych przez działaczy związkowych. W tym samym czasie, kiedy miliony złotych marnowane są na finansowanie działaczy związkowych i kierowane przez niech kluby sportowe, JSW S.A. odmawia górnikom swojej Spółki koniecznego wyrównania dysproporcji płacowych, które w roku 2008 mają sięgać 950 złotych pomiędzy wynagrodzeniami górników w poszczególnych kopalniach, tej samej Spółki - czytamy w liście.

Zdaniem WZZ "Sierpień 80" taka sytuacja jest niezgodna z obowiązującym w Polsce prawem, zakazującym dyskryminacji płacowej pracowników, zatrudnionych u tego samego pracodawcy. Związek dodaje, że strajkujący wychodzą z kolejnymi inicjatywami zawarcia porozumienia, napotykając ze strony Zarządu Spółki na złą wolę.

Taka postawa Zarządu JSW S.A. świadczy o tym, że Zarządowi Spółki nie zależy na zakończeniu strajku, lecz na jego przedłużaniu i generowaniu strat, zarówno w kopalni "Budryk", jak i w całej Jastrzębskiej Spółce Węglowej. W społeczności górniczej, taka postawa odbierana jest jako świadome niszczenie kopalni "Budryk" i pogarszanie sytuacji całej JSW S.A., co ma pozwolić na przejęcie tego jedynego w Polsce producenta węgla koksującego, przez firmy tym zainteresowane - podkreślają związkowcy.

W liście przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" Bogusław Ziętek wylicza również kłamstwa jakie, jego zdaniem, rozpowszechniają urzędnicy JSW S.A., takie jak fakt, że strajkujący protestują przeciwko włączeniu kopalni "Budryk" w struktury JSW S.A. oraz tego, że Komitet Strajkowy upierał się przy wprowadzeniu zapisu gwarantującego bezkarność dla organizatorów strajku.

Szereg wątpliwości budzi fakt, że pomimo licznych sygnałów płynących od organizatorów protestu w kopalni "Budryk", dotyczących stwierdzonych nieprawidłowości i przestępczych działań, które narażały na straty tę kopalnię, nikt nie chce wysłuchać ich argumentów i zapoznać się z wiedzą, którą na ten temat dysponują. Brak jest zainteresowania wyjaśnieniem tych kryminalnych okoliczności, które według różnych szacunków, narażały kopalnię "Budryk" na straty rzędu 10 mln złotych rocznie, a które znalazły potwierdzenie, w kontrolach przeprowadzonych w tej kopalni. Niestety, nikt z tego tytułu nie poniósł żadnych konsekwencji, a z kontroli tych, które potwierdzają nieprawidłowości, nie wyciągnięto żadnych wniosków - pisze dalej Ziętek.

"Sierpień 80" zaapelował o możliwość spotkania z Grzegorzem Schetyną i zwróceniu mu uwagi na nieprawidłowości w kopalni "Budryk" które powodują wymierne straty dla majątku skarbu państwa.

Szczególnie bulwersująca, jest wspominana na wstępie tego pisma. sprawa finansowania przez Zarząd JSW S.A. klubów sportowych, których prominentnymi działaczami są związkowcy zatrudnieni w kopalniach tej Spółki. Wydawane w ten sposób środki są marnowane, ponieważ nie ma konieczności tak kosztownego promowania węgla, produkowanego przez JSW S.A., którego brakuje zarówno na rynku krajowym jak i w eksporcie, i znajduje on swoich nabywców, bez potrzeby tak kosztownej promocji. Wydaje się, że finansowanie przez JSW S.A. klubów sportowych i pośrednio działaczy związkowych ma wyłącznie charakter "prania pieniędzy" i kupowania sobie spokoju społecznego, poprzez finansowanie inicjatyw, prowadzonych przez związkowców tej Spółki. Taka działalność nosi znamiona narażania Spółki na straty, tym bardziej, że w tym samym czasie JSW S.A. argumentuje, że nie może w szybkim tempie doprowadzić do wyrównania dysproporcji płacowych, ponieważ nie ma na to środków - czytamy w piśmie.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku