Koniec strajku w "Budryku" - komentarze
[2008-02-02 12:58:20]
Zdaniem szefa "Sierpnia 80" Bogusława Ziętka strajk zakończył się pełnym sukcesem protestujących. Dla Ziętka jest to tym większy sukces gdyż walka strajkowa toczyła się przy nieprzychylnym nastawieniu mediów i innych organizacji związkowych. Na mocy porozumienia górnik ścianowy powinien na początku lutego w ramach wyrównania za 2007 rok otrzymać ok. 2200 zł brutto, czyli 1500 zł netto, oraz podwyżkę wynagrodzenia - w 2008 na poziomie ok. 10 proc. - to wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w całej spółce. Jednocześnie do 2010 roku ma zakończyć się proces wyrównywania płac w spółce. Pierwotnie spółka planowała zakończyć standaryzację wynagrodzeń do końca 2011 roku. Inaczej wyniki strajku ocenia Sławomir Łukaszewicz, szef działającego na "Budryku" Związku Zawodowego Pracowników Mechanicznej Obróbki Węgla "Obróbka". Jego zdaniem strajk był niepotrzebny, gdyż zasadniczo wszystkie postulaty załogi byłyby spełnione, gdyby w referendum ws. włączenia w skład JSW górnicy zagłosowali pozytywnie. Na skutek agitacji "Sierpnia" 80" i "Kadry" tak się nie stało. Mówili zagłosujcie "przeciw", a pieniądze i tak będą. Gdy okazało się, że zagłosowali górnicy "przeciw" a pieniędzy na podwyżki nie ma to zaczął się problem. Wtedy podjęto decyzję o strajku, którego można było uniknąć – stwierdził Łukaszewicz. Jako związkowiec uważam, że groźba strajku zazwyczaj jest bardziej skuteczna od samego strajku – dodaje. Jego zdaniem oprócz kwestii płacowych jedną z przyczyn strajku była walka związków zawodowych o rząd dusz na kopalni. Porozumienie pozytywnie oceniają również członkowie "Kadry" i "Jedności Pracowników Budryka". Stanowisko zbliżone do Łukaszewicza prezentują przedstawiciele Związku Zawodowego Górników i "Solidarności". W piątek kopalnia "Budryk" wznowiła pracę. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.
?