Częstochowa: "Solidarność" w obronie pracowników szpitali
[2008-06-10 20:14:57]
![]() Zdaniem częstochowskiej "S", za permanentne niedofinansowanie służby zdrowia, nieudolne zarządzanie przez dyrektorów szpitali i poczynione przez nich długi, zbyt niskie kontrakty narzucane świadczeniodawcom przez Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacą pracownicy. Wprowadzany od kilku miesięcy w życie projekt zakłada, że samorząd przejmie długi szpitali, które spłaca zaciągniętym przez siebie kredytem, a szpitale po przeprowadzeniu procesu likwidacji rozpoczną działalność pod szyldem Częstochowskiego Centrum Zdrowia jako spółka prawa handlowego, w której udziały obejmie miasto. Zmiany były przygotowywane w tajemnicy. Opinia publiczna dowiedziała się o nich po nagłośnieniu przez uczestników zeszłorocznej pikiety "S" pod Urzędem Miasta. Władze miasta liczą, że "nowy" szpital będzie - prócz wykonywania bezpłatnych dla pacjentów zabiegów i operacji finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia - także zarabiać, świadcząc usługi komercyjne. Pacjenci obawiają się jednak, że spowoduje to wydłużenie i tak już wielomiesięcznych kolejek do niektórych specjalistów. Pracownicy natomiast boją się obniżek swoich niewysokich płac i utraty miejsc pracy. Pracownicy skarżą się, że o przekształceniach dużo się teraz mówi, ale nie z nimi. W listopadzie 2007 r. wiceprezydent Jacek Betnarski, odpowiedzialny w Urzędzie Miasta za sprawy służby zdrowia, powiedział, jak będzie wyglądał proces przekształcenia publicznych szpitali w spółkę. Wraz z likwidacją Miejskiego Szpitala Zespolonego wszyscy pracownicy zostaną zwolnieni i otrzymają oferty pracy w nowym podmiocie. Betnarski obiecał, że po zmianach w szpitalach nikt nie straci pracy. Później jednak pojawiły się szacunki, przygotowane przez wynajętą przez UM firmę zewnętrzną, że redukcja personelu wyniesie około 20 proc. Ostatnio mówi się o 200 osobach, które mają nie dostać ofert pracy, co oznacza 1/3 z ok. 650 zatrudnionych w dwóch miejskich szpitalach. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
1 lipca:
1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.
1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.
1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.
1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).
1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.
1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.
1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.
2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.
2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.
?