Wrocław: Ruszył Klub Dyskusyjny "Trybuny Robotniczej"

[2008-06-19 19:15:17]

Jaka rolę powinien odgrywać w Polsce ruch związkowy? Czy związki zawodowe powinny zamknąć się w zakładach pracy, czy też zabierać głos we wszystkich istotnych sprawach społecznych? Czy ruch związkowy w Polsce ma przyszłość? - te i wiele innych pytań padło podczas spotkania inaugurującego działalność Klubu Dyskusyjnego "Trybuny Robotniczej", które odbyło się 18 czerwca w kawiarni Antrakt we Wrocławiu. Tematem spotkania była rola i przyszłość ruchu związkowego w Polsce.

Gośćmi inauguracji byli: Andrzej Puzio - członek zarządu krajowego Unii Pracy oraz Bogusław Ziętek, przewodniczący Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" i Polskiej Partii Pracy. Spotkanie prowadził Jarosław Augustyniak, zastępca redaktora naczelnego "Trybuny Robotniczej". Wiele miejsca w dyskusji poświęcono planowanym przez rząd zmianom w Kodeksie Pracy, ale także sytuacji lokatorów, osób bezrobotnych, emerytów oraz prawom kobiet.

Nowa inicjatywa redakcji "TR" spotkała się z niemałym zainteresowaniem wrocławian. Publiczność chętnie włączała się w rozmowę, relacjonując swoje doświadczenia z zakładów pracy, ale również dzieląc się z gośćmi przemyśleniami na temat kondycji polskiego ruchu związkowego i lewicy.

Klub Dyskusyjny TR ma być antidotum na hermetyczność i nadęcie lewicowej dyskusji. Chcemy opowiedzieć ludziom o tym, co uważamy za palące problemy społeczne, ale również, a może przede wszystkim, słuchać - komentuje Jarosław Augustyniak. Oprócz tematów ogólnospołecznych, będziemy również mocno akcentować sprawy lokalnych społeczności. W następnym spotkaniu chcemy porozmawiać z mieszkańcami Wrocławia o polityce samorządu, oraz prezydenta miasta. W planach na najbliższą przyszłość mamy również spotkanie w Katowicach, gdzie będziemy chcieli porozmawiać z mieszkańcami o problemach publicznej komunikacji - dodaje Augustyniak.

Kolejne spotkanie Klubu Dyskusyjnego TR odbędzie się 9 lipca we Wrocławiu.

Michał Radziechowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku