Związkowcy bronią emerytur pomostowych

[2008-08-01 18:33:25]

Brakiem porozumienia zakończyły się obrady zespołu do spraw ubezpieczeń społecznych w Komisji Trójstronnej. Reprezentanci strony pracowniczej nie chcą zgodzić się na propozycje strony pracodawczej i rządowej, które zmierzają do wprowadzenia czasowych ograniczeń dotyczących emerytur pomostowych.

Konfederacja Pracodawców Polskich chciałaby, aby emerytury pomostowe przysługiwały wyłącznie osobom urodzonym przed 1969 rokiem. Rząd skłonny był przyjąć inne kryterium czasowe - z emerytur pomostowych mogłyby korzystać osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 roku, niezależnie od daty urodzenia. Przedstawiciele związków zawodowych konsekwentnie odrzucają możliwość wprowadzenia kryterium w postaci wieku lub momentu rozpoczęcia pracy.

Związki zawodowe stoją - w przeciwieństwie do KPP i rządu - na stanowisku, że emerytury pomostowe powinny być stałą instytucją systemu ubezpieczeń społecznych. Emerytury pomostowe nie powinny mieć charakteru wygasającego, dopóki wcześniej nie zostaną usunięte szczególne warunki pracy - głosi stanowisko Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Rozbieżności pojawiły się też co do katalogu zawodów i prac, które wiązałyby się z prawem do emerytury pomostowej.

Emerytury pomostowe zastąpią od nowego roku wcześniejsze emerytury. Świadczenia będą wypłacane ze specjalnego funduszu, na który składkę zapłacą pracodawcy. Tak zwane pomostówki adresowane będą do pracowników, którzy przez co najmniej 15 lat pracowali w szczególnych warunkach lub wykonywali szczególną pracę. Kolejnym warunkiem nabycia prawa do świadczeń będzie osiągnięcie odpowiedniego wieku (zasadniczo 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet) oraz posiadanie odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


12 maja:

1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.

1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.

1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.

1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.

1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.

2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.


?
Lewica.pl na Facebooku