Parada równości w Warszawie

[2003-05-01 22:49:39]

Dziś w Warszawie w ramach Dni Kultury Queer odbyła się ponad 3,5-tysięczna Parada Równości zorganizowana przez środowiska gejowskie i lesbijskie. Przedstawiciele mniejszości seksualnych z Polski, Francji, Niemiec, Węgier i Serbii wraz przyjaciółmi i sympatykami protestowali przeciw nietolerancji, dyskryminacji i homofobii. Marsz rozpoczął się na Placu Zamkowym, a zakończył przed gmachem Sejmu.

Honorowy patronat nad imprezą objęła senator Maria Szyszkowska (SLD-UP), a wśród uczestników manifestacji można było zobaczyć posłankę Parlamentu Europejskiego z holenderskiej Partii Pracy, panią Joke Swiebel, która przewodniczy parlamentarnej grupie praw gejów i lesbijek. Manifestacji towarzyszyła głośna muzyka, tańce, maszerujący wymachiwali tęczowymi chorągiewkami. "Jesteśmy największą mniejszością w Polsce. Mamy prawo walczyć o równouprawnienie" - nadawały głośniki.

Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek na rzecz Kultury podaje, że w Polsce żyje ok. 2 mln osób o orientacji homoseksualnej. Najważniejszymi problemami, na które zwracają uwagę środowiska homoseksualne, jest dyskryminacja przez ogół, a także brak prawodawstwa umożliwiającego rejestrowanie związków, które regulowałoby m.in. możliwość dziedziczenia czy dostęp do informacji o stanie chorego partnera.

Stowarzyszenie Lambda i Kampania Przeciw Homofobii przedstawiły niedawno sondaż, z którego wynika, że wśród homoseksualistów, biseksualistów, a także transseksualistów 14 proc. osób doświadczyło w 2001 r. przemocy fizycznej z powodu swojej orientacji, a 75 proc. ukrywa swoją orientację w miejscu pracy. W największych miastach kraju ostatnio pojawiły się też plakaty w ramach kampanii "Niech nas zobaczą", które przedstawiają pary gejów i lesbijek.
Tym wszystkim, którzy na ogół w dosyć niewybredny sposób wytykają środowiskom lewicowym przywiązującym dużą wagę do problematyki nierówności i walki z dyskryminacją ze względu na orientację seksualną, że "przesadzają" i że wokół gołym okiem widać znacznie "poważniejsze problemy", polecam przeanalizowanie dwóch imprez, które miały dziś miejsce w Warszawie: tradycyjnego pochodu(ów) lewicy z okazji Święta Pracy oraz opisanej obok Parady Równości. Ta pierwsza zgromadziła około 5 tys. uczestników, ta druga - 3,5 tysiąca.

Liczby mówią same za siebie. Jedni wybrali się dziś na pochód 1-majowy, z założenia interesujący się owymi poważnymi problemami: biedą, bezrobociem czy rozwarstwieniem materialnym obywateli. Drudzy, których było niewiele mniej, postanowili w tym samym czasie wypowiedzieć swój sprzeciw wobec nietolerancji i homofobii. Obecność na tej pierwszej imprezie oficjeli rządowych, w tym samego premiera, którzy będąc u władzy raczej nie mogą pochwalić się sukcesami w walce z problemami społeczno-ekonomicznymi postawiła jednak pod znakiem zapytania sens i logikę organizowania podobnych imprez, z coraz mniej zrozumiałym, niespójnym i nieczytelnym przesłaniem. W tym kontekście marsz na rzecz równości stanowi zupełnie inną jakość, który pewnie dlatego, że zawiązał się wokół rzeczywistych problemów, zgromadził tak wielu ludzi.

Otóż czy się to komuś podoba czy nie, problem dyskryminacji homoseksualistów jest problemem realnym, z którym boryka się bardzo wiele osób żyjących obok nas, a duże zaintresowanie dzisiejszą paradą dobitnie tego dowodzi. Nie odwracajmy się od nich plecami, tłumacząc, że teraz nie ma dla nich czasu, ponieważ ważniejsza jest bieda i bezrobocie. Nie walczmy o państwo dostatnie i bogate, ale nietolerancyjne i dyskryminujące mniejszości. Jako lewica musimy mieć dużo energii i determinacji, by walczyć z ubóstwem, bezrobociem i ich neoliberalnymi źródłami, ale nie możemy w ferworze tej walki tracić z pola widzenia realnych problemów, które zjednoczyły dziś na ulicach Warszawy tak wielu.

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku