SdPl: Syska, Niwiński i Rzepecki składają dymisję

[2009-03-02 20:10:51]

2 marca odbyło się posiedzenie Zarządu Krajowego Socjaldemokracji Polskiej. Zarząd zarekomendował Konwentowi Krajowemu partii start w do Parlamentu Europejskiego w koalicji z ugrupowaniami centrowymi. Podczas dyskusji była mowa o konieczności stworzenia wspólnej listy wyborczej z Partią Demokratyczną-demokraci.pl, Stronnictwem Demokratycznym i Zielonymi 2004.

W odpowiedzi na tę decyzję członkowie wewnątrzpartyjnej opozycji wobec linii politycznej przewodniczącego SdPl Wojciecha Filemonowicza zrezygnowali ze wszystkich funkcji partyjnych. Michał Syska zrezygnował a funkcji wiceprzewodniczącego partii, Rajmund Niwiński złożył mandat sekretarza generalnego, z kolei Marcin Rzepecki zrezygnował z członkowstwa w zarządzie.

Nasza dymisja ma charakter programowy - stwierdził Michał Syska jeden z liderów wewnątrzpartyjnej opozycji. Obecnie w całej Europie partie socjaldemokratyczne starają się przedstawić konsekwentną alternatywę programową wobec bankrutującego neoliberalizmu. Kierownictwo SdPl wybiera natomiast start w eurowyborach z partiami o programach wprost neoliberalnych. Ta linia polityczna nie stanowi odpowiedzi na zapotrzebowanie Polaków. To krok w złym kierunku - argumentował Syska.

Trójka byłych członków Zarządu Krajowego dodała również, że nie może zasiadać w ciele o charakterze wykonawczym w sytuacji, gdy linia partii jest sprzeczna z ich poglądami. Nie możemy wykonywać postanowień władz partii, które w naszej opinii są błędne - dodali.

Niwiński, Syska i Rzepecki po rezygnacji z członkowstwa w zarządzie chcą pozostać szeregowymi członkami partii. SdPl posiada program socjaldemokratyczny, który popieramy i chcemy realizować. Obecna linia partii jest niezgodna z programem oznacza bowiem sojusz z partiami neoliberalnymi. Mamy jednak nadzieję, że SdPl powróci do swojego socjaldemokratycznego programu - mówił Michał Syska.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku