WZZ "Sierpień 80": Protesty pracowników TŚ i ratowników medycznych

[2009-03-05 16:56:32]

5 marca w siedzibie Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w Katowicach odbyła się konferencja prasowa.

Pierwsza część konferencji dotyczyła ratownictwa medycznego. Związkowcy poinformowali o proteście tej grupy zawodowej, który będzie miał miejsce 26 marca w Warszawie oraz o II Ogólnopolskim Zjeździe Ratowników Medycznych, który odbędzie się 26 marca. Uczestnicy konferencji mówili o dzikiej prywatyzacji ratownictwa medycznego, szykanach i represjach dotykających związkowców ujawniających nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu, lobbowaniu na rzecz prywatnych firm, które wchodzą na ten rynek usług zastępując państwowe ratownictwo medyczne, likwidacji szkół ratownictwa medycznego, a także sytuacji w śląskim Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym, gdzie po ujawnieniu szeregu nieprawidłowości nikt nie poniósł konsekwencji a wyrzucani są z pracy związkowcy, którzy te nieprawidłowości ujawnili.

Poza liderem "Sierpnia 80" Bogusławem Ziętkiem w tej części konferencji uczestniczyli także przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego Robert Szulc, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Służb Ratowniczych Janusz Głębski, przewodniczący WZZ "Sierpień 80" w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach Marian Stanoszek, szef ZZPRM z Szamotół Sebastian Jakubczyk, członek KK WZZ "Sierpień 80" Zbigniew Zdónek oraz szef śląskich struktur ZZPRM Piotr Piszczyk.

Drugi tematem poruszonym przez "Sierpień 80" był spór płacowy w sieci hipermarketów Tesco. Poinformowano, że zarząd firmy podpisał porozumienie tylko z NSZZ "Solidarność", która zgodziła się na 3-proc. podwyżkę od 1 lipca. Pozostałe cztery związki zawodowe działające w Tesco (WZZ "Sierpień 80", NSZZ "Solidarność 80", OPZZ Konfederacja Pracy i ZZ Pracowników Handlu) odrzuciły to porozumienie i weszły w spór zbiorowy z zarządem firmy. Mówiono o wspólnych działaniach w ramach sporu i akcjach protestacyjnych. W konferencji brali udział Elżbieta Fornalczyk z WZZ "Sierpień 80", Iwona Mandat z OPZZ Konfederacja Pracy oraz Janusz Kloch z NSZZ "Solidarność 80".

"Sierpień 80" poinformował, że 11 marca o godzinie 14.30 przed Urzędem Miasta w Będzinie odbędzie się demonstracja w obronie komunikacji tramwajowej. Współorganizatorem akcji będzie Związek Zawodowy Tramwajarzy. Andrzej Szimke z WZZ "Sierpień 80" zachęcał do udziału w proteście mieszkańców miasta, którzy są poszkodowani w wyniku likwidacji połączeń tramwajowych. Przewodniczący "Sierpnia 80" Bogusław Ziętek zapowiedział, że jeśli prezydent Będzina nie uzna postulatów związkowców i mieszkańców zorganizują oni referendum w sprawie jego odwołania.

Ostatnim tematem poruszanym podczas konferencji były spory zbiorowe w górnictwie. Bogusław Ziętek poinformował, że w Kompanii Węglowej, gdzie WZZ "Sierpień 80" jest, wspólnie ze wszystkimi działającymi w spółce związkami zawodowymi, w sporze zbiorowym 12 marca organizowany jest strajk ostrzegawczy. W pozostałych spółkach węglowych - Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym - gdzie w sporze zbiorowym jest tylko "Sierpień 80", związek czeka na mediatora.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku