Łódź: Pierwsze wyroki w sprawie Hanpolu

[2009-03-12 09:22:35]

Zapadły pierwsze wyroki w sprawie pozwów pracowników przeciwko firmie Hanpol. Sąd pracy uznał wszystkie roszczenia wymienione w pozwie, co skutkuje zasądzeniem łącznych kwot o sumie rzędu 17 tys. zł brutto dla każdego z pracowników, których miesięczna wypłata wynosiła około 1900 zł brutto.

Obroną interesów pracowników Hanpolu zajęły się wspólnie Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" i Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza na początku stycznia 2009 roku. Firma został porzucona przez właściciela i z tego powodu zatrudnione osoby znalazły się w trudnej sytuacji formalnej i materialnej. Wniesione pozwy dotyczyły: ustalenia stosunku pracy, wydanie świadectw pracy, wynagrodzenia za prace, odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia, odprawy pieniężnej, ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Sąd umorzył postępowanie w zakresie roszczenia o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Część pracowników ma zamiar rozwiązać umowę opierając się na wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 2002 roku. W wyroku tym znajdujemy zapis który stanowi, że zaprzestanie działalności przez pracodawcę polegające na zlikwidowaniu "z dnia na dzień" zakładu pracy może być potraktowane jako zachowanie ujawniające w dostateczny sposób wole rozwiązania stosunku pracy (art. 60 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

Jednocześnie 11 marca odbyło się spotkanie członków Komitetu Protestacyjnego oraz działaczy OZZ IP z przedstawicielami Urzędu Pracy nr 2 w Łodzi. Spotkanie miało na celu wyjaśnienie obecnego stanu prawnego osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy będących pracownikami firmy Hanpol.

Osoby zarejestrowane nie mogą na ten moment uzyskać statusu osoby bezrobotnej, ani uzyskać gwarantowanego ubezpieczenia zdrowotnego. Ich obecny status jest zawieszony do czasu dostarczenia niezbędnych dokumentów w tym zastępczego świadectwa pracy. Osoby zarejestrowane mogą korzystać z dostępnych ofert pracy oraz zapisać się na wybrane szkolenia. 11 marca o godz. 9.00 w PUP nr 2 zostało zorganizowane specjalne spotkanie dla pracowników firmy Hanpol, podczas którego pracownicy mogli się zarejestrować, co pozwoli im po uzyskaniu świadectw pracy, uzyskać możliwość wypłaty zasiłku dla bezrobotnych.

Jednocześnie OZZ Inicjatywa Pracownicza informuje, ze obecna sytuacja jest złamaniem obietnic zapisanych w protokole z dnia 20 stycznia 2009 roku podczas spotkania z przedstawicielami Urzędu Miasta. Podczas tego spotkania, zaprotokołowano, że pracownicy otrzymają ubezpieczenie zdrowotne i będą mogli się zarejestrować jako osoby poszukujące pracy bez prawa do zasiłku. Pod tym dokumentem podpisali się: Zastępca Kierownika Wydział Usług Rynku Pracy PUP nr 1 - Bogusława Dąbrowska, a także Paweł Blachowski, który jest zastępcą dyrektora PUP nr 1 w Łodzi.

Jarosław Urbański


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku