Olsztyn: 8 godzin i ani minuty dłużej!

[2009-05-03 10:42:32]

1 maja, ulicami Olsztyna przeszła demonstracja zorganizowana przez Młodych Socjalistów i Polską Partię Socjalistyczną pod hasłem "8 godzin pracy i ani minuty dłużej!".

Prawo do pracy i prawo do godnej płacy do elementarne prawa człowieka. Jesteśmy tu dzisiaj by się o nie upomnieć. Nie chcemy być pokoleniem umowy o dzieło. Domagamy się respektowania prawa do urlopu, odpoczynku, zabezpieczenia socjalnego i wolności zrzeszania się w związkach zawodowych - mówił pod urzędem miasta, gdzie rozpoczął się pochód, wiceprzewodniczący Rady Naczelnej PPS Grzegorz Ilnicki.

Manifestanci przeszli następnie, przy akompaniamencie rytmów grupy Samba Socialista na Stare Miasto. Skandowano: "Nasze prawo! Prawo pracy!", "Dość wyzysku w miejscu pracy" i "Europa socjalna, nieliberalna".

W kolejnych wystąpieniach głos zabrał Piotr Janiszewski, członek Centralnego Komitetu Wykonawczego PPS i lider listy tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W czasie wzrostu gospodarczego, jego owoce trafiają do najbogatszych, do menedżerów i dyrektorów. Kryzys spada na barki najbiedniejszych i ten stan rzeczy należy zmienić - mówił Janiszewski.

Domagamy się Europy socjalnej, jednakowej płacy i tego samego zabezpieczenia społecznego. Chcemy godnej płacy i szacunku dla ludzi pracy - mówiła Barbara Radziewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Bezrobotnych.

W cywilizowanych krajach, związki zawodowe bronią interesów ludzi pracy. W Polsce, kapitalistyczna transformacja ustrojowa szła w parze ze zwalczaniem związków zawodowych, które jako pierwszego powinny bronić interesów ludzi pracy. Efekt jest taki, że mamy najniższy poziom uzwiązkowienia w całej Unii Europejskiej - mówił Ryszard Pratkowski, działacz związkowy z Indykpolu.

Adrian Zandberg z Młodych Socjalistów mówił, że w dniu Międzynarodowego Święta Pracy należy mobilizować ludzi do walki o ich prawa. Przypomniał, że jedno z najbardziej antyspołecznych posunięć rządzących, odebranie setkom tysięcy ludzi prawa do emerytur pomostowych odbyło się z poparciem pseudolewicowego SLD, dla którego 1 Maja, to nie święto pracownicze, ale okazja do pikniku na świeżym powietrzu.

Zgromadzenie zamknął Andrzej Skiba z MS dziękując ponad setce uczestników pochodu za przybycie i intonując Międzynarodówkę.

Jan Hulanowicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku