Poznań: Demonstracja w obronie Rozbratu (akt.)

[2009-05-10 00:11:04]

Około 1,5 tys. osób zebrało się 9 maja pod gmachem Opery w Poznaniu, żeby zaprotestować przeciwko likwidacji skłotu Rozbrat. W demonstracji wzięli udział członkowie Federacji Anarchistycznej, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, Teatru Ósmego Dnia, Stowarzyszenia "My, Poznaniacy", Stowarzyszenia Ekologicznego Marlewo, Lewicowej Alternatywnej, Stowarzyszenia Pomocy Eksmisyjnej, Zielonych 2004, Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80", a także przedstawiciele berlińskich środowisk autonomicznych oraz polskich i zagranicznych skłotów.

Podczas wiecu pod Operą głos zabrał między innymi Marcel Szary z OZZ IP w zakładach Cegielskiego, który stwierdził, że związkowcy będą bronić Rozbratu ponieważ jest to miejsce w którym odbywały się ich spotkania i gdzie doszło do zawiązania związku. Bartosz Kantorczyk z OZZ IP mówił o tym, że walka toczy się o całą przestrzeń miejską, więc także o dostępne mieszkania komunalne czy spółdzielcze. Piotr Ciszewski z LA stwierdził, że walka o Rozbrat to także walka o to czy w centrach miast ma być miejsce jedynie dla kapitalistów, banków i drogich apartamentowców.

Następnie demonstranci udali się przez Most Teatralny, a potem ul. Roosevelta, św. Marcin i Ratajczaka w stronę Starego Browaru. Podczas przemarszu na rusztowaniach jednego z mijanych budynków rozwieszony został duży banner "Rozbrat zostaje - odzyskujemy miasto".

Podczas wiecu pod galerią handlową Stary Browar przemawiał m.in. Jarosław Urbański z poznańskiej Federacji Anarchistycznej (przypomniał hipokryzję władz dotyczącą podnoszenia kwestii "nielegalności" Rozbratu, zwłaszcza w kontekście do dziś niewyjaśnionej sytuacji Starego Browaru). Dodał, że Rozbrat zorganizował liczne imprezy kulturalne ani razu nie prosząc o wsparcie finansowe miasta.

Demonstracja ruszyła ul. Półwiejską i dotarła na Stary Rynek gdzie na schodach ratusza odbył się kolejny wiec. Andrzej Smosarski z LA stwierdził, że Poznań może być dumny z Rozbratu, który jest miejscem działania licznych ruchów społecznych.

Demonstranci przeszli na ul. Żydowską, gdzie odbyło się symboliczne zaskłotowanie pustego budynku. Z budynku tego usunięto mieszkańców pod pozorem konieczności rozpoczęcia remontu, tymczasem od kilku miesięcy nic się w tym kierunku nie dzieje. Zebrani przypominali, że jeśli władze miasta odbiorą im Rozbrat, to ludzie zaskłotują wiele innych budynków i przyjdą nawet do prezydenta miasta.

Przód pochodu otwierał duży transparent "Odzyskujemy miasto – przeciw prywatyzacji przestrzeni publicznej – w obronie Rozbratu". Skandowano między innymi hasła: "Łapy precz od Rozbratu", "Solidarność naszą bronią", "Miasto nie dla inwestorów", "Deweloperzy, burżuje, wasz koniec się szykuje", "Dość prywatyzacji przestrzeni publicznej", "Mieszkanie prawem nie towarem", "Kapitalizm – kanibalizm", a także "Grobelny i Kulczyk to jedna banda!" i "Precz z Grobelnym".

Ze szczegółową i barwną relacją z manifestacji można się zapoznać na stronie kolektywu skłotu Rozbrat z której pochodzi m. in. prezentowana w relacji fotografia.

Piotr Krzyżaniak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku