Francja: Pocztowcy podjęli strajk

[2009-09-23 18:44:15]

W proteście przeciwko redukcji zatrudnienia oraz planowanemu przez francuski rząd przekształceniu poczty w publiczną spółkę akcyjną, 22 września pracownicy poczty w całej Francji podjęli strajk.

Jak mówią związkowcy z Sud-PTT, rządowe propozycje to krok w kierunku prywatyzacji największej (i najbardziej lubianej oraz obdarzanej największym zaufaniem) instytucji usług publicznych we Francji. Według nich, w strajku uczestniczy 35-40 proc. pracowników pocztowych (dyrekcja poczty mówi o 21,5 proc.). Związki zawodowe podają przykłady takich firm, jak Electricite de France, Gaz de France czy France Telecom, które pomimo odmiennych deklaracji władz zostały częściowo lub całkowicie sprywatyzowane.

Zdaniem rządu, przekształcenie zatrudniającej ponad 250.000 ludzi poczty jest zgodne z zasadami unijnymi i konieczne w celu wzmocnienia finansowego przedsiębiorstwa.

Lidia Kalina


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


7 grudnia:

1921 - USA: Działacze anarchistyczni Nicola Sacco i Bartolomeo Vanzetti skazani na śmierć za rzekome zabójstwo.

1924 - W Lizbonie urodził się Mario Soares, polityk Portugalskiej Partii Socjalistycznej. W latach 1976-78 oraz 1983-85 obejmował urząd Premiera Rządu Portugalii, a w latach 1986-1996 prezydent Portugalii (dwie kadencje).

1928 - W East Oak Lane koło Filadelfii urodził się Noam Chomsky, współtwórca (wraz z Zelligiem Harrisem) gramatyki transformacyjno-generatywnej, lewicowy myśliciel, krytyk imperializmu.

1935 - III Kongres Stronnictwa Ludowego; postulaty wywłaszczenia majątków obszarniczych bez odszkodowania.

1990 - W Monachium zmarł na AIDS Horst Bienek, niemiecki pisarz, publicysta, tłumacz, reżyser filmowy, uczeń B. Brechta, więzień łagrów.

2002 - Demokratyczną Partię Lewicy utworzyli w Kutnie przedstawiciele lewicowych komitetów lokalnych, które powstały przed wyborami samorządowymi w tym samym roku na skutek konfliktów w Sojuszu Lewicy Demokratycznej


?
Lewica.pl na Facebooku