Bytom: Protest przeciwko gettu biedy!

[2009-10-19 19:36:30]

18 października w Bytomiu odbyła się manifestacja przeciwko planom władz miasta chcących stworzyć osiedle kontenerów, które docelowo miałyby zastąpić mieszkania socjalne.

Haniebny projekt budowy getta przy ulicy Składowej w Bytomiu jest w trakcie realizacji i mimo sprzeciwów cieszy się niezachwianym poparciem prezydenta miasta Piotra Koja z Platformy Obywatelskiej. W proteście zorganizowanym przez Młodych Socjalistów, Polską Partię Socjalistyczną oraz Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej uczestniczyło kilkadziesiąt osób, spotkał się on także ze sporym zainteresowaniem mediów.

Akcja rozpoczęła się na bytomskim rynku. Uczestnicy symbolicznie odgrodzili się metalową siatką i występowali pod transparentem "POzdrowienia z getta biedy". Maciej Łapski z Młodych Socjalistów rozpoczął od przytoczenia alternatywnego przykładu rozwiązania kwestii mieszkaniowej z Rudy Śląskiej, gdzie mieszkania socjalne powstają na bazie remontowanych pustostanów, a przy remontach pracują również osoby zagrożone eksmisją. Piotr Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej ostro zaatakował pomysł prezydenta Bytomia, występował przeciwko segregacji obywateli i zwracał uwagę na problem naznaczenia rodzin i "dzieci z kontenerów".

Maciej Konieczny z Polskiej Partii Socjalistycznej przekonywał, że długotrwałe koszty społeczne wynikające z koncentracji biedy i innych problemów społecznych, a także trwałe i głębokie wykluczenie mieszkańców osiedla, znacznie przewyższają pozorne oszczędności. Mieszkańcy Bytomia przysłuchujący się wystąpieniom wyrażali poparcie dla protestu i wyrazili solidarność z organizatorami.

Policja i Straż Miejska od początku próbowały ograniczyć zasięg protestu bezpodstawnie kwestionując prawo protestujących do zajęcia pasa jezdni. Świadomi swoich racji organizatorzy nie ulegli tej próbie wymuszenia ze strony władz i manifestacja ruszyła ulicami Bytomia w stronę Urzędu Miejskiego. Kolejne antydemokratyczne działanie policji miało miejsce chwilę potem i było inspirowane przez komendanta straży miejskiej w Bytomiu Artura Paczynę. Policjantom nie spodobała się czarna flaga z czerwoną gwiazdą – w ich ocenie nielegalny symbol totalitaryzmu. Demonstranci żywiołowo wystąpili w obronie niosącego flagę. Skandowano między innymi to jest wasza demokracja!. Skończyło się na wylegitymowaniu uczestnika protestu.

Paczyna po samym proteście zagroził jego organizatorce Aleksandrze Zarzeczańskiej z MS odpowiedzialnością za umieszczenie w mieście kilkuset plakatów z hasłem "Getto biedy w Bytomiu?". Na kilka dni przed demonstracją, policjanci legitymowali plakatujących działaczy MS i PPS oraz grozili im mandatami karnymi.

Podczas przemarszu pod Urząd Miejski skandowano między innymi "Mieszkanie prawem nie towarem!", "Piotr Koj do kontenera!", "Wolność, równość, demokracja!" oraz "Powstrzymajmy getto biedy!" Protest zakończyły wystąpienia pod Urzędem Miejskim, tam głos zabrał między innymi mieszkaniec Bytomia, który mówił, że sam nie płaci czynszu, ma 500 złotych renty i boi się, że zostanie zmuszony do zamieszkania w kontenerze.


Mateusz Mirys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


11 maja:

1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.

1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.

1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.

1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.

1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.

1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.

2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.

2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego


?
Lewica.pl na Facebooku