Austria: Za darmową i emancypacyjną edukacją

[2009-11-02 19:43:14]

W Austrii trwają protesty studenckie - rozpoczęły się 21 października, gdy doszło do spontanicznej okupacji Akademii Sztuk Pięknych przez studentów i studentki tejże uczelni. W ciągu dwóch następnych dni protestujący zajęli również Uniwersytet Wiedeński. W ostatnim tygodniu za wiedeńczykami poszły też grupy studenckie z ośrodków w Grazu, Linzu, Klagenfurcie i Innsbrucku.

28 października w centrum Wiednia odbyła się demonstracja studencka, w której według różnych źródeł wzięło udział od 30 do 50 tysięcy protestujących. 1 listopada, w auli Audimax Uniwersytetu Wiedeńskiego swoją solidarność z protestem wyrazili muzycy amerykańskiego zespołu punkowego Anti-Flag. Do protestujących cały czas spływają wyrazy poparcia od nauczycieli, wykładowców i studentów z całej Austrii, Europy i świata.

Studenci i studentki protestują przeciwko fatalnej kondycji edukacji wyższej. Wskazują oni na degenerację idei studiów, porzucenie idei badań naukowych i rozwoju osobistego na rzecz "przygotowania do zawodu" oraz niedofinansowanie uczelni. Protestujący domagają się zarówno zwiększenia środków przeznaczanych na edukację wyższą, jak i radykalnej demokratyzacji uczelni we wszystkich aspektach życia uniwersyteckiego.

Protesty są częścią europejskiego ruchu studenckiego sprzeciwu wobec reform w edukacji wyższej znanej jako Proces Boloński. Jednak sprzeciw wobec prywatyzacji i komercjalizacji szkolnictwa wyższego nie ogranicza się do terenu Unii Europejskiej - swój udział w Światowym Tygodniu Akcji, trwającym od 5 do 18 listopada zapowiedziały już m.in. grupy z Kanady czy Indonezji. W Polsce organizacją biorącą udział w pracach platformy "Emancipating Education For All" była dotychczas trójmiejska grupa OKUPE (Otwarty Komitet Uwalniania Przestrzeni Edukacyjnych). Solidarność z austriackimi studentami i studentkami i udział w Światowym Tygodniu Akcji deklaruje również nowopowstałe Demokratyczne Zrzeszenie Studenckie.

Mateusz Mirys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


2 maja:

1848 - W Petersburgu zmarł Wissarion Bielinski, rosyjski pisarz, filozof, krytyk literacki, teoretyk rewolucyjnego demokratyzmu; współpracował m.in. z M. Bakuninem.

1879 - W Madrycie założono Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą (PSOE).

1917 - Początek strajku górników Zagłębia Dąbrowskiego o poprawę warunków pracy, część postulatów została spełniona.

1919 - W Monachium zamordowano Gustava Landauera, niemieckiego anarchistę, pisarza i tłumacza, jednego z przywódców Bawarskiej Republiki Rad.

1933 - Rada Naczelna PPS opowiedziała się za odejściem od taktyki Centrolewu i podjęciem samodzielnej walki politycznej.

2003 - W La Celle-Saint-Cloud zmarł Mohammed Dib, pisarz algierski, tworzący w języku francuskim, autor około 30 powieści, jeden z najbardziej znanych w Europie twórców algierskich; komunista.

2005 - W Toronto zmarł Bob Hunter, dziennikarz kanadyjski, współzałożyciel Greenpeace.

2014 - W Odessie w antyrosyjskich zamieszkach i w wyniku pożaru zginęło 48 osób, a 214 odniosło obrażenia.


?
Lewica.pl na Facebooku