Częstochowa: Prezydent miasta odwołany

[2009-11-16 10:57:00]

Prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona został w referendum odwołany ze stanowiska - to oficjalny wynik głosowania podany przez częstochowską delegaturę Krajowego Biura Wyborczego. Za jego odwołaniem opowiedziała się zdecydowana większość wyborców, którzy wzięli udział w referendum.

Po przeliczeniu wszystkich głosów okazało się, że do urn poszło blisko 42 tys. wyborców. Za odwołaniem prawicowego prezydenta zagłosowało 39 tysięcy 284 z nich, przeciwko - tylko 2 tysiące 259. Frekwencja wyniosła 21,32 proc.

Uprawnionych do udziału w głosowaniu było ponad 196 tys. mieszkańców miasta. Aby referendum było ważne, musiało w nim wziąć udział co najmniej 30 788 wyborców, co stanowi 3/5 liczby osób biorących udział w drugiej turze wyborów z 2006 r., w których Wrona został wybrany na prezydenta. W ciągu 90 dni w Częstochowie muszą zostać przeprowadzone przedterminowe wybory. Nowy prezydent będzie pełnić funkcję do przyszłorocznych wyborów samorządowych.

Przeciwnicy Wrony, gł. z SLD, doprowadzili do referendum, zarzucając mu m.in. przesadną dbałość o interesy Jasnej Góry i pielgrzymów, nieliczne i nietrafione inwestycje oraz nadmierne zadłużanie miasta. Uważają też, że po planowanym remoncie nieodnowionych jeszcze odcinków Alei NMP - wbrew wcześniejszym deklaracjom - zostaną one zamknięte dla ruchu, na czym ucierpią handlowcy i właściciele okolicznych budynków. W tej sprawie protestowali oni w kwietniu tego roku, wywieszając czarne flagi.

Po raz pierwszy Wrona był prezydentem Częstochowy w latach 1990-95. W latach 1997-2001 był posłem AWS. Tym liczącym blisko ćwierć miliona mieszkańców miastem zaczął rządzić ponownie w 2002. Wygrał także kolejne wybory w 2006 r., pokonując w drugiej turze Halinę Rozpondek (PO).

Były to kolejne w ostatnim czasie referendum w sprawie odwołania lokalnych władz. Przed tygodniem w Gliwicach zorganizowano głosowanie w sprawie odwołania prezydenta Zygmunta Frankiewicza (bezpartyjny) i tamtejszej rady miejskiej. To referendum okazało się jednak nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Z tego samego powodu nie udało się odwołać wójta podczęstochowskiej gminy Herby.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku