Katowice: Bogusław Ziętek ponownie przewodniczącym PPP

[2009-11-21 08:20:18]

20 listopada w Katowicach odbył się III Kongres Polskiej Partii Pracy. Wzięło w nim udział ponad 100 delegatów z całej Polski, a także zaproszeni goście.

Na początku Kongresu głos zabrał ustępujący przewodniczący partii Bogusław Ziętek, który mówił o potrzebie istnienia na polskiej scenie politycznej ugrupowania, które w sposób jednoznaczny utożsamia się z ruchem związkowym. Zapowiedział także dalszy udział Polskiej Partii Pracy w zmaganiach wyborczych.

Po przemówieniu Ziętka głos zabrał Przemysław Skupin, który odczytał dwie, przyjęte jednogłośnie, uchwały Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" na temat zaangażowania związku w działalność Polskiej Partii Pracy oraz rekomendującej Kongresowi PPP ponowny wybór Bogusława Ziętka na przewodniczącego partii.

Odbyły się tajne wybory na szefa partii. Bogusław Ziętek był jedynym zgłoszonym kandydatem. W przemówieniu po swoim wyborze Ziętek wezwał działaczy Polskiej Partii Pracy do wytężonej pracy i zapowiedział większą aktywność partii w działaniach inicjowanych przez WZZ "Sierpień 80".

Przeprowadzono także wybory do Krajowej Komisji Koordynacyjnej PPP. Zdecydowano, że na Kongresie wybranych zostanie 30 członków tego ciała, a zgłaszać można było kandydatury wszystkich obecnych na sali delegatów. Zgłosiło się 42 kandydatów. W pierwszej turze wybrano 27 osób, 3 pozostałe wyłoniono w drugiej turze. W skład KKK weszło wiele nowych osób. Wybrano również inne ciała statutowe PPP - Krajową Komisję Rewizyjną i Sąd Koleżeński. Wszystkie głosowania były tajne.

Po wyborach głos zabrali m.in. lekarz, działacz Polskiej Partii Pracy Zbigniew Zdónek, który mówił o sytuacji w służbie zdrowia oraz zaproszeni goście: Jan Malewski w imieniu Nowej Partii Antykapitalistycznej (Nouveau parti anticapitaliste), Wojciech Misiuk z Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego oraz Robert Popiółkowski ze Stowarzyszenia Pomocy Eksmisyjnej.

Kongres Polskiej Partii Pracy podjął uchwałę o starcie ugrupowania w wyborach samorządowych i prezydenckich. W wyborach prezydenckich PPP zamierza wystawić własnego kandydata, w wyborach do sejmików województw własne listy wyborcze, zaś w wyborach do niższych szczebli samorządu tj. rad powiatów, miast i gmin partia zamierza tworzyć szerokie koalicje z udziałem lokalnych organizacji, stowarzyszeń oraz grup obywatelskich. Odbyła się także otwarta debata na temat przygotowań do wyborów.

Kolejnym punktem programu była dyskusja na temat zmian w statucie partii i na temat opracowania programu. Powołano dwie komisje - do spraw zmian w statucie i do spraw opracowania programu - uznając, że poza osobami wybranymi na Kongresie powinny one być jeszcze poszerzone o osoby nie należące do Polskiej Partii Pracy. Postanowiono także rozpocząć pracę nad manifestem programowym.

Podjęto również kilka uchwał na temat zmian w statucie m.in. likwidacji artykułów 5 i 6 mówiących o godle i haśle PPP, a także zmiany art. 1 i 2 mówiącego o nazwie i skrócie partii, zmieniając nazwę ugrupowania na Polska Partia Pracy "Sierpień 80". Pozostałe zgłoszone na sali projekty zmian w statucie przekazano do komisji statutowej celem pracy nad nimi. Kongres upoważnił także Krajową Komisję Koordynacyjną do ewentualnych zmian w nowej nazwie, zgodnie z wymogami sądu.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku