Katowice: Działacze WZZ "Sierpień 80" i PPP oddali hołd górnikom z "Wujka"
[2009-12-23 08:47:46]
![]() Jesteśmy tu po raz kolejny, ale nie po to, by świętować. Bo nie ma czego świętować. Ani tamte wydarzenia, ani dzień dzisiejszy nie są powodem do tego, żeby tu świętować - zaznaczył na wstępie przewodniczący "Sierpnia 80" i PPP, Bogusław Ziętek. Przypomniał także, że ledwie kilka miesięcy temu na Ruchu "Śląsk" należącym do kopalni "Wujek" zginęli górnicy. Oni nie musieli zginąć podobnie jak nie musieli zginąć ci górnicy 28 lat temu - dodał. Ziętek podkreślił, że bardzo ważna jest pamięć o tych, którzy giną na swoich stanowiskach pracy i o tych, którzy giną w obronie praw pracowniczych i wolności związkowych. To chichot historii i ironia losu, że 28 lat po wydarzenia z roku 1981 i 29 lat po wielkim zrywie robotniczym z sierpnia roku 1980, dzisiaj na ulicach polskich miast po raz kolejny pojawiają się stoczniowcy, ale nie po to, by walczyć o podwyżki płac, by z dumą mówić o swoim zawodzie. Ale dlatego, że są bezrobotni, że są wyrzuceni poza nawias tego społeczeństwa -powiedział przed kopalnią szef WZZ "Sierpień 80". Kiedy w 1970 roku palili komitety, stawiano im pomniki. Dziś, gdy palą opony, bo nie mają za co żyć, nazywa się ich bandytami i robią to ci, którzy powołują się na tradycję tych wielkich protestów robotniczych. Tylko dlatego stoimy przed "Wujkiem" i tylko dlatego są tu delegacje z innych kopalń, że te same skarlałe elity polityczne kilka lat temu nie zdołały zniszczyć górnictwa tak, jak dzisiaj zniszczyły stocznie - mówił związkowiec. Bogusław Ziętek stwierdził ponadto, że górnicy kopalni "Wujek" zginęli, bo wierzyli, że świat pracy i jego ludzie mają prawo do wolnej, niezależnej reprezentacji, że są elementem demokracji i niezwykle istotną częścią społeczeństwa. Obecnie natomiast tam, gdzie wybuchają protesty pracownicze nie przyjeżdża się rozmawiać jak to robiła totalitarna władza PRL-owska, ale wysyła się prokuratorów, policję i sąd by najpierw tych ludzi wyrzucić z pracy, a potem ich sądzić. W Internecie dostępny jest film zrealizowany przez Telewizję PPP pt. "Wujek - 28 lat później - 16 grudnia 2009". Jest on dostępny na stronie Polskiej Partii Pracy pod adresem: www.ppptv.pl (jest to strona testowa, która po okresie próbnym zostanie przeniesiona na dotychczasowy adres, tj. www.partiapracy.pl). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Opolu!
- Opole, ul. Kopernika 13
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
- Zandberg we Wrocławiu!
- Wrocław, Rynek
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Zandberg w Krakowie!
- Kraków, Mały Rynek
- 14 maja (środa), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
?