Katowice: Działacze WZZ "Sierpień 80" i PPP oddali hołd górnikom z "Wujka"

[2009-12-23 08:47:46]

16 grudnia jak co roku działacze Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" i Polskiej Partii Pracy oddali hołd 9 górnikom Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek" zastrzelonym przez milicjantów 28 lat wcześniej podczas trwania Stanu Wojennego. Złożono wieńce i zapalono znicze. Tegoroczne uroczystości odbyły się pod sztandarem w obronie praw pracowniczych i związkowych oraz przeciwko kryminalizacji protestów pracowniczych.

Jesteśmy tu po raz kolejny, ale nie po to, by świętować. Bo nie ma czego świętować. Ani tamte wydarzenia, ani dzień dzisiejszy nie są powodem do tego, żeby tu świętować - zaznaczył na wstępie przewodniczący "Sierpnia 80" i PPP, Bogusław Ziętek. Przypomniał także, że ledwie kilka miesięcy temu na Ruchu "Śląsk" należącym do kopalni "Wujek" zginęli górnicy. Oni nie musieli zginąć podobnie jak nie musieli zginąć ci górnicy 28 lat temu - dodał.

Ziętek podkreślił, że bardzo ważna jest pamięć o tych, którzy giną na swoich stanowiskach pracy i o tych, którzy giną w obronie praw pracowniczych i wolności związkowych. To chichot historii i ironia losu, że 28 lat po wydarzenia z roku 1981 i 29 lat po wielkim zrywie robotniczym z sierpnia roku 1980, dzisiaj na ulicach polskich miast po raz kolejny pojawiają się stoczniowcy, ale nie po to, by walczyć o podwyżki płac, by z dumą mówić o swoim zawodzie. Ale dlatego, że są bezrobotni, że są wyrzuceni poza nawias tego społeczeństwa -powiedział przed kopalnią szef WZZ "Sierpień 80".

Kiedy w 1970 roku palili komitety, stawiano im pomniki. Dziś, gdy palą opony, bo nie mają za co żyć, nazywa się ich bandytami i robią to ci, którzy powołują się na tradycję tych wielkich protestów robotniczych. Tylko dlatego stoimy przed "Wujkiem" i tylko dlatego są tu delegacje z innych kopalń, że te same skarlałe elity polityczne kilka lat temu nie zdołały zniszczyć górnictwa tak, jak dzisiaj zniszczyły stocznie - mówił związkowiec.

Bogusław Ziętek stwierdził ponadto, że górnicy kopalni "Wujek" zginęli, bo wierzyli, że świat pracy i jego ludzie mają prawo do wolnej, niezależnej reprezentacji, że są elementem demokracji i niezwykle istotną częścią społeczeństwa. Obecnie natomiast tam, gdzie wybuchają protesty pracownicze nie przyjeżdża się rozmawiać jak to robiła totalitarna władza PRL-owska, ale wysyła się prokuratorów, policję i sąd by najpierw tych ludzi wyrzucić z pracy, a potem ich sądzić.

W Internecie dostępny jest film zrealizowany przez Telewizję PPP pt. "Wujek - 28 lat później - 16 grudnia 2009". Jest on dostępny na stronie Polskiej Partii Pracy pod adresem: www.ppptv.pl (jest to strona testowa, która po okresie próbnym zostanie przeniesiona na dotychczasowy adres, tj. www.partiapracy.pl).

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku