Wenezuela: Zmarł Rafael Caldera

[2009-12-26 14:20:21]

24 grudnia w swoim domu w Caracas zmarł Rafael Caldera, były prezydent Wenezueli w latach 1969-1974 oraz 1994-1999. Miał 93 lata.

Caldera urodził się 24 stycznia 1916 roku w stanie Yaracuy. Był jednym z założycieli Komitetu na rzecz Niezależnej Wyborczej Organizacji Politycznej - Socjalchrześcijańskiej Partii Wenezueli (Comité de Organización Política Electoral Independiente – Partido Social Cristiano). Po raz pierwszy ubiegał się o prezydenturę w 1947 roku, jednak przegrał z kandydatem centrolewicowej Akcji Demokratycznej (Acción Democrática).

W czasie swojej pierwszej kadencji prezydenckiej rozpoczął rozmowy pokojowe z istniejącymi w Wenezueli organizacjami zbrojnymi, ogłosił amnestię wobec odsiadujących wyroki więzienia bojowników, a także pozwolił na legalizację partii lewicowych. W kolejnych wyborach prezydenckich, które odbyły się w 1983 roku przegrał z Jaime Lusinchim z Akcji Demokratycznej. W 1987 roku przegrywa prawybory prezydenckie w swojej partii.

W 1993 roku odchodzi z COPEI, tworzy nowe ugrupowanie o charakterze chadeckim i konserwatywnym - Konwergencję Narodową (Convergencia Nacional) i startuje w 1994 roku po raz kolejny w wyborach prezydenckich. Poza jego nową partią poparcia udzielają mu także inne ugrupowania, zarówno prawicowe - Demokratyczna Unia Republikańska (Union Republicana Democratica) i Ruch Niezależności Narodowej (Movimiento Nacional Independiente), jak i lewicowe - Ruch na rzecz Socjalizmu (Movimiento al Socialismo), Ludowy Ruch Wyborczy (Movimiento Electoral del Pueblo) i Komunistyczna Partia Wenezueli (Movimiento Electoral del Pueblo)

Podczas swojej drugiej kadencji na stanowisku prezydenta ogłosił amnestię dla uczestników antyrządowego zamachu stanu z 1992 roku, w tym późniejszego prezydenta Wenezueli Hugo Cháveza, licząc na zdobycie poparcia lewicy dla swoich rządów, zagrożonych przez dominację w parlamencie dwóch tradycyjnych partii - COPEI i AD. W późniejszych latach Caldera krytykował jednak działania Cháveza, w tym plany szerokich zmian w konstytucji.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


6 maja:

1758 - W Arras urodził się Maksymilian Robespierre, jeden z przywódców Rewolucji Francuskiej.

1835 - W protestacji sekcji Grudziąż wobec chęci postawienia Centralizacji na czele Towarzystwa Demokratycznego Polskiego użyto wyrazu "socjalizm".

1862 - Zmarł Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.

1867 - W Glinojecku urodził się Bolesław Jędrzejowski, publicysta, współzałożyciel PPS.

1935 - W USA powołano Works Progress Administration - jeden z najważniejszym elementów polityki New Dealu.

1936 - CKW PPS odmówił zatwierdzenia nowo wybranych władz okręgowych PPS w Łodzi i Lwowie, pozostających pod wpływem lewicy partyjnej.

1947 - Urodziła się Martha Nussbaum, amerykańska filozofka i etyczka.

1999 - W Niemczech pierwsza para homoseksualna zawarła związek partnerski.

2012 - François Hollande (PS) wygrał wybory prezydenckie we Francji, pokonując w II turze urzędującego prezydenta N. Sarkozy’ego.


?
Lewica.pl na Facebooku