Warszawa: "Solidarne w kryzysie, solidarne w walce" (akt.)

[2010-03-08 18:37:47]

Pod hasłem "Solidarne w kryzysie, solidarne w walce" przeszła 7 marca XI Wielka Manifa Warszawska. Jednym z tematów były nierówności ekonomiczne, innym - parytet.

Postulaty Manify skupiały się jednak głównie na tych pierwszych: żądaniu wypłaty obiecanych podwyżek pielęgniarkom i zaprzestania represjonowania działaczek związkowych i kryminalizacji strajków; przywrócenia sieci bezpłatnych państwowych żłobków i przedszkoli; równości rodzicielskiej oraz równych obowiązków i praw dla obojga rodziców w prawie pracy; odprowadzania składek emerytalnych za czas urlopu macierzyńskiego i wychowawczego; wprowadzenia ustawy zakazującej omijających kodeks pracy praktyk zatrudnieniowych stosowanych przez firmy outsourcingowe; zaprzestania masowych zwolnień, obniżania i niewypłacania pensji pod pretekstem kryzysu; stworzenia formalnych zabezpieczeń finansowych i prawa dziedziczenia dla par jednopłciowych; respektowania zakazu nielegalnych eksmisji, i stworzenia działającego systemu zabezpieczeń dla eksmitowanych; rozwiązania dramatycznych problemów mieszkaniowych; prawnego przeciwdziałania przemocy ekonomicznej w rodzinie. Kolejne postulaty dotyczyły in vitro, prawa do decydowania o macierzyństwie, edukacji seksualnej, świeckości państwa i respektowania praw matek.

Po raz kolejny w organizację Manify włączył się Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80". Po raz pierwszy współorganizatorami były Związek Nauczycielstwa Polskiego, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Jak powiedziała dziennikarzom przewodnicząca OZZPiP Dorota Gardias pielęgniarki uczestniczyły w Manifie m.in. po to, aby zwrócić uwagę na problem ich koleżanek z Łodzi, których strajk sąd uznał za nielegalny. Nauczyciele z kolei wskazują na zbyt małą liczbę przedszkoli.

Manifestacja rozpoczęła się po godzinie 12.00 przed Pałacem Kultury i Nauki i wyruszyła w stronę Sejmu. Na transparentach były hasła: "Godne płace za ciężką pracę", "Politycy do domu, kobiety do polityki", "Jak dorosnę będę feministką", "Uważaj feminizm jest zaraźliwy".

W Manifie wzięły udział polityczki, jak minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak i posłanka klubu Lewicy Izabela Jaruga-Nowacka, była też obecna Jolanta Kwaśniewska. Na Platformie jechały Alicja Tysiąc i Aneta Krawczyk. Drugą platformę zajmowały dzieci osób uczestniczących w Manifie.

Katarzyna Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku