Sukces warszawskich lokatorów

[2010-03-18 17:08:13]

Kilkadziesiąt osób z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, Komitetu Obrony Lokatorów oraz stowarzyszeń Sienna i Przemysłowa zakłóciło 18 marca obrad Rady miasta stołecznego Warszawy. Lokatorzy domagali się zwołania nadzwyczajnej sesji rady miasta dotyczącej polityki mieszkaniowej miasta.

Gdy radni dyskutując nad porządkiem obrad zignorowali wniosek organizacji lokatorskich włączone zostało nagłośnienie, a sesja rady przerwana przez protestujących. Zebranych oburzyła między innymi wypowiedź przedstawiciela klubu radnych PO, który stwierdził, że lokatorzy mogą poczekać z zabraniem głosu na koniec sesji.

Przychodzimy na sesje rady od niemal dwóch lat, nasza cierpliwość się skończyła - powiedział Andrzej Smosarski z WSL i Lewicowej Alternatywy. Dodał, że władze miasta nie spełniły nawet takich postulatów grup lokatorskich, które nie niosą ze sobą wielkich wydatków, jak zorganizowanie pomocy prawnej dla lokatorów czy informowanie ich o roszczeniach zgłaszanych do budynków w których mieszkają.

Piotr Ikonowicz z KSS i Nowej Lewicy powiedział, że lokatorzy nie oczekują od radnych niczego ponad zajęcie się ich problemem, a do radykalnej formy protestu zmusiła lokatorów sytuacja. Piotr Ciszewski z WSL i LA dodał, że każdy dzień zwłoki w rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych to tragedie kolejnych osób, za które odpowiadają samorządowcy. Dodał, że to radni są dla mieszkańców miasta, a nie na odwrót.

Lokatorzy rozwinęli transparenty "Prawo do mieszkania prawem człowieka" oraz "W obronie praw lokatorów". Wezwana przez przewodniczącą rady straż miejska próbowała odebrać im tubę, w związku z czym doszło do niewielkich przepychanek. Przed salą obrad była obecna również policja, w tym prawdopodobnie funkcjonariusze po cywilnemu.

Lokatorzy pozostali na sali obrad po tym jak przewodnicząca Rady ogłosiła przerwę i zakłócali próby wznowienia obrad. Wystąpienia radnych były zagłuszane gwizdkami, trąbkami i syreną.

Protest zakończył się po tym gdy radni PiS zapewnili, że zgłoszą wniosek o przeprowadzenie sesji nadzwyczajnej. Organizacje lokatorskie mogły też wpisać do ich wniosku punkty, które chciałyby poruszyć na tej sesji. Radni lewicy zapewnili, że z pewnością wezmą udział w sesji nadzwyczajnej i nie zbojkotują jej aby zabrakło kworum.

Nadzwyczajna sesja rady miasta ma się odbyć najprawdopodobniej w pierwszym lub drugim tygodniu kwietnia, po świętach wielkanocnych. Organizacje lokatorskie mają zamiar w jej trakcie przedstawić propozycje zmian w polityce mieszkaniowej Warszawy.

Michał Warecki


(fot. www.cia.bzzz.net)

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku