Oświadczenie GPR w sprawie katastrofy w Smoleńsku

[2010-04-13 01:33:58]

12 kwietnia Grupa Na Rzecz Partii Robotniczej wydała oświadczenie w sprawie katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

10 kwietnia w Smoleńsku rozbił się samolot prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zginęło 96 osób: prezydent, jego małżonka – Maria Kaczyńska, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, posłowie i senatorowie wszystkich klubów parlamentarnych - czytamy w dokumencie. Organizacja podkreśliła również, że śmierć w katastrofie poniosła Anna Walentynowicz – działaczka Wolnych Związków Zawodowych, której zwolnienie z pracy w 1980r. stało się przyczyną strajku i powstania "Solidarności" oraz członkowie załogi i obsługi samolotu.

Zdaniem GPR tragedia ta została wykorzystana przez rządzących oraz neoliberalne media, którzy ogłosili, że w obliczu wydarzeń w Smoleńsku "nie ma podziałów" w Polsce. Czy Platforma Obywatelska – w związku z tym, że "nie ma podziałów" – odstąpi od komercjalizacji służby zdrowia, tworzącej kolejny podział, na tych, których stać i nie stać na leczenie? Czy zrezygnuje z planów prywatyzacji, z ataków na prawa pracownicze? - pytają działacze GPR, dodając, że jedność i zaniechanie sporów, do którego wzywa Platforma Obywatelska to także zaniechanie protestów przeciwko planom masowej prywatyzacji i zrobienia z robotników płatnych niewolników, uzależnionych od łaski i niełaski swoich szefów.

Organizacja podkreśla, że w ramach promowanej przez rząd i media "jedności" zarządy spółek węglowych nie odstąpią od likwidacji kopalń, nie zaprzestanie się likwidacji kolei czy wręczania wypowiedzeń pracownikom Poczty Polskiej, wciąż trwać będzie likwidacja zakładów pracy, zwalniani będą ludzie, wielu nie wypłacane będą należne im pensje, pracodawcy wciąż zmuszać będą robotników do coraz cięższej pracy za te same pieniądze i wciąż trwać będą zwolnienia grupowe. W związku z tym, według Grupy na rzecz Partii Robotniczej, górnicy, kolejarze i pocztowcy nie powinni zaprzestać walki o swoje prawa.

Tak, dla właścicieli środków produkcji, dla kapitalistów, dla służących im polityków bardzo wygodnie byłoby stwierdzić, że "nie ma podziałów". To ich prawa rządzą państwem i w ich interesie jest "spokój społeczny", "zgoda", "zaniechanie sporów". Ci, którzy walczą o uratowanie swojego miejsca pracy czy wypłatę zaległej od miesięcy pensji, nie mogą sobie pozwolić na udawanie, że podziałów nie ma. Podział jest – na tych, którzy są właścicielami kapitału, i tych, którzy nie mają nic, poza swoją pracą. Wyzysk będzie trwał dalej, tak samo, jak walka klasowa. Nie dajmy się uśpić tym, którzy chcą wykorzystać każdą sytuację, by zapewnić spokój rządom kapitału. Nie dajmy likwidować kopalń, zamykać zakładów, odbierać praw pracowniczych. Walka trwa - czytamy w zakończeniu.

Pełna treść oświadczenia dostępna jest tutaj.

Paweł Michał Bartolik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku