Wlk. Brytania: Osborne ogłosił program drastycznych oszczędności

[2010-10-20 20:23:21]

Minister finansów Wielkiej Brytanii George Osborne (na zdjęciu) ogłosił 20 października największy plan cięć w wydatkach publicznych po II wojnie światowej. Oszczędności dotkną budżety władz lokalnych, opieki społecznej i policji. Wiek emerytalny zostanie podniesiony szybciej, niż się tego spodziewano, okres wypłacania zasiłków chorobowych zostanie ograniczony, a ulgi podatkowe i dopłaty na mieszkanie zostaną zmienione na niekorzyść beneficjentów. Zostanie wprowadzona także nowa opłata bankowa.

Osborne powiedział, że cztery lata oszczędności zostaną wprowadzone jako przejaw uczciwości, reform i wzrostu. Jednak minister finansów w laburzystowskim gabinecie cieniu Alan Johnson nazwał planowane zmiany uprawianiem niebezpiecznego hazardu środkami utrzymania ludzi, które grozi wykiwaniem kruchego wychodzenia z kryzysu.

Redaktorka Działu Gospodarki BBC Stephanie Flanders powiedziała, że na pierwszy rzut oka cięcia w wydatkach na opiekę społeczną są regresywne, w tym najbardziej podstawowym sensie, że więcej kosztować będą rodziny w dolnej połowie rozkładu dochodów. Także władze lokalne zostaną dotknięte oszczędnościami - będą otrzymywać od rządu o 7,1 proc. mniej pieniędzy, począwszy od kwietnia 2011 roku.

Wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn zostanie podniesiony do 66 lat w 2020 roku, a więc sześć lat wcześniej niż planowano. Ceny biletów kolejowych będą mogły rosnąć o 3 proc. powyżej inflacji, wydatki na szkolnictwo wyższe zostaną obcięte o 40 proc., na zabezpieczenia przeciwpożarowe - o 15 procent, fundusze na sport - o 30 proc.

Zostanie także zlikwidowanych do 500 tysięcy miejsc pracy w sektorze budżetowym. Wydatki na nowe budownictwo komunalne zostaną zredukowane o 60 proc., a wysokość czynszów w mieszkaniach komunalnych zostanie podniesiona tak, żeby była zbliżona do wysokości czynszów w sektorze prywatnym. National Housing Federation (Krajowa Federacja Mieszkalnictwa) nazwała ten krok miażdżącym ciosem zadanym milionom rodzin o niskich dochodach, które obecnie utknęły na listach oczekujących na mieszkania.

Cały program oszczędności budżetowych planowanych w ciągu nadchodzących czterech lat opiewa na 81 mld funtów. Jego deklarowanym ekonomicznym celem jest redukcja deficytu budżetowego Wielkiej Brytanii.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


5 grudnia:

1907 - W Hłuszkach urodziła się Alina Centkiewicz, pisarka, 1946-50 wiceprzewodnicząca Ligi Kobiet, członkini TPD. W 1958 jako szósta kobieta na świecie stanęła na Antarktydzie.

1915 - Powstało Polskie Stronnictwo Ludowe "Wyzwolenie", lewicowa partia chłopska.

1929 - Powołano Centrolew.

1972 - Gough Whitlam z Australijskiej Partii Pracy został premierem Australii.

2005 - W Wielkiej Brytanii wszedł w życie Civil Partnership Act i zarejestrowano pierwszy związek partnerski pary homoseksualnej.

2012 - Zmarł Oscar Niemeyer, brazylijski architekt, przedstawiciel światowej architektury modernistycznej, komunista.

2013 - Zmarł Nelson Mandela, wybitny południowoafrykański polityk, pierwszy czarnoskóry prezydent RPA, laureat pokojowej Nagrody Nobla.


?
Lewica.pl na Facebooku