Indie: Więcej ludzi niż sądzono umiera na malarię

[2010-10-21 18:49:58]

Liczba ludzi, którzy umierają na malarię w Indiach jest 13-krotnie większa, niż szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) - wynika za raportu opublikowanego w czasopiśmie "The Lancet". Zdaniem naukowców liczba zgonów wywołanych przez tę chorobę w drugim najludniejszym kraju świata przekracza 200 tysięcy rocznie. Zapewne więc i analogiczna liczba, dotycząca całego świata jest wielokrotnie niedoszacowana.

Jednak obliczanie, ilu ludzi umiera na malarię jest niezwykle trudne. W większości zdiagnozowanych i leczonych przypadków nie dochodzi co prawda do zgonu, ale ludzie umierają z powodu skrajnie wysokiej gorączki mogą być źle zdiagnozowani. W Indiach większość zgonów ma miejsce w domu, a ludzie, którzy umierają w ogóle nie są leczeni, a przyczyna śmierci nie jest określana. 1 milion 300 tysięcy mieszkańców wiejskich rejonów Indii umiera na choroby zakaźne, których głównym objawem jest wysoka gorączka.

Jak donosi bbc.co.uk, badanie zostało przeprowadzone metodą "ustnej autopsji", która polega na tym, że specjalnie przeszkoleni pracownicy zbierają wywiad od rodziny zmarłego lub zmarłej, a lekarze następnie analizują każdy taki opis umierania i określają przyczynę śmierci.

Ponieważ malaria może być skutecznie i łatwo leczona, jeśli zostanie wcześnie wykryta, autorzy raportu konkludują, że potrzebne są intensywne programy kontroli tej choroby. Ich zdaniem potrzebne jest zwiększenie skali, w jakiej jest leczona, zwłaszcza wśród dorosłych na wiejskich obszarach takich gęsto zaludnionych krajów jak Indie, Bangladesz, Pakistan czy Indonezja.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


7 grudnia:

1921 - USA: Działacze anarchistyczni Nicola Sacco i Bartolomeo Vanzetti skazani na śmierć za rzekome zabójstwo.

1924 - W Lizbonie urodził się Mario Soares, polityk Portugalskiej Partii Socjalistycznej. W latach 1976-78 oraz 1983-85 obejmował urząd Premiera Rządu Portugalii, a w latach 1986-1996 prezydent Portugalii (dwie kadencje).

1928 - W East Oak Lane koło Filadelfii urodził się Noam Chomsky, współtwórca (wraz z Zelligiem Harrisem) gramatyki transformacyjno-generatywnej, lewicowy myśliciel, krytyk imperializmu.

1935 - III Kongres Stronnictwa Ludowego; postulaty wywłaszczenia majątków obszarniczych bez odszkodowania.

1990 - W Monachium zmarł na AIDS Horst Bienek, niemiecki pisarz, publicysta, tłumacz, reżyser filmowy, uczeń B. Brechta, więzień łagrów.

2002 - Demokratyczną Partię Lewicy utworzyli w Kutnie przedstawiciele lewicowych komitetów lokalnych, które powstały przed wyborami samorządowymi w tym samym roku na skutek konfliktów w Sojuszu Lewicy Demokratycznej


?
Lewica.pl na Facebooku