W więzieniu Guantanamo przetrzymują niewinnych?

[2010-11-22 11:54:18]

18 listopada w Nowym Jorku Ahmed Gailani, jako pierwszy spośród więźniów amerykańskiej bazy Guantanamo na Kubie, stanął przed sądem cywilnym. Ława przysięgłych uznała 36-letniego Tanzańczyka winnego jednego z 285 stawianych mu przez prokuraturę zarzutów, tj. uczestnictwa w spisku.

Gailani był oskarżony między innymi o udział w serii zamachów terrorystycznych Al-Kaidy w 1998 r. wymierzonych w ambasady USA w Tanzanii i Kenii, w których zginęły 224 osoby - w tym 12 obywateli amerykańskich. Była to jedna z pierwszych demonstracji siły Al-Kaidy na arenie międzynarodowej. Sąd uznał jednak, że Tanzańczyk winny jest zaledwie jednego spośród zarzucanych mu czynów - działalności konspiracyjnej mającej na celu zniszczenie mienia rządu USA przy użyciu materiałów wybuchowych. Pozostałe zarzuty o zabójstwo i usiłowanie zabójstwa nie znalazły potwierdzenia. Za czyn, który mu udowodniono, grozi kara od 20 lat więzienia do dożywocia.

Wyrok w sprawie Gailaniego ma charakter precedensowy, ponieważ - jak dotychczas - wszyscy więźniowie Guantanamo byli tam przetrzymywani bez wyroków sądu (na mocy wojskowych rozkazów). Jak podkreślają obrońcy praw człowieka, oczyszczenie oskarżonego z większości zarzutów na drodze sądowej może również poddawać w wątpliwość treść zarzutów postawionych pozostałym więźniom Guantanamo.

Wyrok w sprawie Gailaniego komentowany jest w mediach amerykańskich, jako cios dla administracji zarówno George'a W. Busha, jak i Baracka Obamy, które systematycznie przedłużały okres funkcjonowania więzienia w Guantanamo.

Od pierwszych transferów do Guantanamo w styczniu 2002 r. w bazie przetrzymywano co najmniej 775 osób z ponad 40 krajów - najwięcej z Arabii Saudyjskiej i Jemenu, w tym 17 nieletnich. Wg danych ze stycznia 2009 r., przebywało tam ok. 250 osób, pozostałym - zwolnionym - nie postawiono jakichkolwiek zarzutów. Uskarżali się oni na takie metody tortur, jak zniewagi, bicie, długotrwałe trzymanie w izolacji, pozbawianie snu lub światła, szczucie psami, długotrwałe przesłuchiwanie w niewygodnych pozycjach czy molestowanie seksualne. Częste były również przypadki samookaleczeń i prób samobójczych wśród więźniów.

Damian Chodorek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 maja:

1907 - Na stokach Cytadeli warszawskiej został stracony Henryk Baron, członek OB PPS.

1943 - W Auschwitz zginęła Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu (Resistance).

1945 - Dowództwo niemieckie podpisało akt uroczystej kapitulacji przed ZSRR.

1960 - Amerykańskie apteki rozpoczęły sprzedaż pierwszej na świecie tabletki antykoncepcyjnej – Enovidu.

1987 - W Lesie Kabackim pod Warszawą miała miejsce największa katastrofa lotnicza w dziejach Polski - zginęły 183 osoby.

1999 - Lotnictwo NATO zbombardowało chińską ambasadę w Belgradzie; zginęło dwóch jej pracowników.

2013 - W Warszawie zmarł Krzystof Dunin-Wąsowicz, historyk , działacz PPS, odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

2016 - Werner Faymann (SPÖ) ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku