Malezja wciąż stosuje karę chłosty

[2010-12-07 11:57:15]

Organizacje broniące praw człowieka twierdzą, że starodawna praktyka chłosty osiągnęła rozmiar epidemii i należy ją traktować tak jak tortury. Według Amnesty International pracujący imigranci, uchodźcy i osoby szukające azylu w Malezji są poddawane chłoście. Instytucja ta wezwała rząd tego kraju do zaniechania chłosty w więzieniach. Kara ta wywołuje ból i cierpienie o takim natężeniu, że spełnia kryteria definicyjne tortury.

Co roku ponad 10 tys. Osób jest poddawanych chłoście przez władze malezyjskie, ale liczba ta jest raczej zaniżona. Praktyka ta została wprowadzona przez brytyjskich kolonistów przez uzyskaniem niepodległości przez Malezję w 1957 roku, ale w większości byłych kolonii zaniechano jej stosowania. Obecnie ten przeżytek brutalnych form znęcania się nad ludźmi z czasów wiktoriańskich istnieje tylko w niewielu miejscach na świecie.

Zdaniem rządu Malezji chłosta jest nie tylko zgodnym z prawem, ale i skutecznym sposobem zniechęcania do działalności kryminalnej. Jednak jeden z wysoko postawianych urzędników powiedział Amnesty, że dane przeczą temu twierdzeniu. Osoby biorące narkotyki czy uchodźcy nie zmieniają postępowania pod wpływem chłosty czy zagrożenia nią.

Do stosowania tej tortury wyznaczeni są specjalnie szkoleni mundurowi. Ich zadaniem jest przedarcie się przez skórę skazańca poprzez zadawanie razów za pomocą metrowej trzciny, z dużą prędkością, obiema rękami. Trzcina rozcina nagą skórę, miażdży tkankę tłuszczową i pozostawia blizny, które sięgają aż do włókien mięśniowych. Ofiary często z bólu tracą przytomność. Krew i kawałki ciała odpryskują od korpusu ofiary, która często podczas bicia wydala mocz i kał.

Rząd Malezji szkoli oficerów, jak przeprowadzać chłostę, ale też płaci im premię za każdy cios. Strażnicy więzienni dostają wynagrodzenie, dzięki któremu czasem wręcz podwajają swoje podstawowe zarobki. Inny sposobem wzbogacania się jest przyjmowanie łapówek za to, żeby celowo nie trafiać w plecy ofiary.

Raport Amnesty International mówi, że wielu obcokrajowców skazanych na chłostę nie tylko nie dostaje w sądzie obrońców, ale nie rozumie, o co zostali skazani.

Jak przypomina aljazeera.net. chłosta wymierzana zgodnie z prawem karnym jest czymś innymi niż ta, która tradycyjnie jest praktykowana w Malezji zgodnie z prawem islamskim za przestępstwa religijne.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku