"Fahrenheit 9.11" w Polsce

[2004-07-14 22:45:12]

Nagrodzony Złotą Palmą i nagrodą krytyków FIPRESCI na tegorocznym festiwalu w Cannes dokumentalny film amerykańskiego reżysera Michaela Moore’a „Fahrenheit 9.11” będzie miał swoją polską premierę 23 lipca.

Początkowo data premiery ustalona była na 16 lipca, jednak m.in. z powodu problemów, jakie miał film w USA zdecydowano o przesunięciu terminu premiery o tydzień. „Mogę tylko powiedzieć, że echa tego, co działo się w Stanach Zjednoczonych, są odczuwalne także w Polsce. Poza tym firmy, które mają bliskie związki z USA, czy takie, których centrale znajdują się w Stanach Zjednoczonych, nie chcą z nami współpracować przy promocji obrazu. Boją się reperkusji” - powiedział „Trybunie” Marcin Piasecki, dyrektor Kina Świat International, polskiego dystrybutora filmu Moore’a.

Jak informuje Piasecki problemy z dystrybucją „Fahrenheit 9.11” występują również w innych krajach europejskich. Daje przykład Niemiec, gdzie premierę przeniesiono bezterminowo, choć – jak zaznacza – nie zna przyczyn tej decyzji.

W Wielkiej Brytanii i Francji film bije rekordy popularności, wyprzedzają go tylko takie super-hity jak „Shrek 2”, „Władca Pierścieni”, „Harry Potter” czy „Pasja”. W USA film zarobił już ponad 57 mln dolarów. Nie obyło się jednak bez skandalu. Kilka stanów w środkowej części USA zakazało wyświetlania filmu ze względu na „antyprezydencką tematykę filmu”.

Michael Moore w swoim filmie „Fahrenheit 9.11” [tytuł nawiązuje do znanej powieści s.f „Fahrenheit 451” o społeczeństwie, w którym zabroniono książek] krytykuje atak na Irak, styl prezydentury George’a W. Busha; przypomina m.in. skandal wyborczy sprzed 4 lat w okręgu Palm Beach, kiedy to brat przyszłego prezydenta, gubernator Florydy nakazał zaprzestać ponowne liczenie głosów, gdy zorientował się, że może on nie wygrać wyborów; wykazuje powiązania między „dynastią” Bushów, a rodziną bin Ladena. Zwraca również uwagę na ograniczenie swobód obywatelskich w USA po 11 września.

Daniel Kryś


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku