Zieloni 2004: W obronie linii kolejowych

[2004-10-17 18:19:58]

Działacze Zielonych 2004 protestują przeciwko likwidacji lokalnych linii kolejowych w kraju. Podkreślają, że transport kolejowy jest najbardziej ekologiczny, a ze względu na niskie koszty - dostępny dla wszystkich grup społecznych. Likwidacja kolei pozbawia ludzi szansy na znalezienie pracy i poprawę warunków życia. Pozbawia ich dostępu do ośrodków kulturalnych i edukacyjnych. - czytamy w oświadczeniu Zielonych.

Rozwiązaniem nie najlepszej dziś sytuacji Polskich Kolei Państwowych jest, według Zielonych, przeniesienie transportu towarowego na kolej oraz inwestowanie w tańsze od tradycyjnych składów szynobusy. Zieloni 2004 konsekwentnie popierają program "TIRy na tory".
W Polsce o kolei mówi się rzadko. Jeśli już porusza się ten temat, to dyskusja ogranicza się do stwierdzenia: "W pociągach śmierdzi i jest niebezpiecznie". Zapominamy jednak, że kolej stanowi podstawowy środek transportu dla rzeszy ludzi dojeżdżających do szkoły, na uczelnie czy do pracy. Tymczasem PKP przy biernej postawie samorządów zamyka kolejne linie kolejowe (Hrubieszów, Lubawka, Busko-Zdrój) i wycina nawet te pociągi, które przynoszą zyski (na przykład Szczecin-Koszalin). Jeżeli nie będziemy o problemach kolei mówić głośno już niedługo pociąg osobowy będziemy mogli obejrzeć tylko zagranicą lub na archiwalnych zdjęciach.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 czerwca:

1929 - Urodził się Jean Baudrillard, francuski socjolog i filozof kultury. Był jednym z inicjatorów nurtu postmodernistycznego w teorii społecznej oraz radykalnym krytykiem współczesnego społeczeństwa i kultury.

1930 - Wybrano Tymczasowy Komitet Wykonawczy Centrolewu w składzie: Mieczysław Niedziałkowski, Stanisław Wrona, Michał Róg, Władysław Kiernik, Wacław Bitner, Adam Chądzyński.

1936 - Kraków: Zorganizowane przez Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego (TUR) Dni Kultury Robotniczej z udziałem TUR z ok. 100 miejscowości.

1937 - Andreu Nin, kataloński socjalista, lider POUM został zamordowany przez stalinistów.

1940 - Urodził się Eugen Drewermann, niemiecki teolog, psychoterapeuta, pisarz. Krytyk Kościoła katolickiego. Autor m.in. książki "Kler. Psychologia ideału"

1997 - Nacagijn Bagabandi (MPL) został prezydentem Mongolii.


?
Lewica.pl na Facebooku