Peru: Ollanta Humala i Keiko Fujimori faworytami w wyborach prezydenckich

[2011-04-10 13:30:04]

10 kwietnia w Peru odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Faworytami są Ollanta Humala (na zdjęciu), lider łączącej elementy lewicowe i nacjonalistyczne (etnocacerismo) Peruwiańskiej Partii Nacjonalistycznej (Partido Nacionalista Peruano) oraz córka byłego prezydenta kraju Alberto Fujimoriego i była pierwsza dama (otrzymała ten tytuł po rozwodzie jej ojca, w wieku 19 lat) Keiko Fujimori z prawicowego ugrupowania Siła 2011 (Fuerza 2011).

W sondażach prowadzi 48-letni Humala, który w 2006 roku przegrał w drugiej turze wyborów z obecnym prezydentem Alanem Garcíą, zdobywając blisko 47 proc. głosów. W swoim programie Humala odrzucał układ o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi, zapowiadał nacjonalizację szeregu przedsiębiorstw zajmujących się usługami publicznymi, wydobyciem i eksploatacją zasobów energetycznych, a także zamierzał dokonać rewizji kontraktów zawartych pomiędzy państwem a firmami prywatnymi.

Podczas obecnej kampanii prezydenckiej kandydat PNP złagodził nieco swoją retorykę. Już nie podkreśla swoich związków z bardziej radykalnymi przywódcami krajów Ameryki Łacińskiej - jak prezydenci Wenezueli Hugo Chávez i Boliwii Evo Morales. Jak podają z kolei źródła brazylijskie, nie jest wykluczone, że doradza mu były prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva. Kilkukrotnie deklarował, że szanuje wolność prasy i gospodarkę rynkową, jednak wciąż opowiada się za renegocjacją kontraktów w przemyśle wydobywczym i energetycznym oraz za zmianą konstytucji Peru.

O głosy biedniejszych Peruwiańczyków z Humalą walczy Keiko Fujimori. W swojej kampanii koncentruje się ona na walce z przestępczością, obiecując m.in. budowę większej ilości więzień i przywrócenie kary śmierci za niektóre przestępstwa. Jest ona jednak także mocno krytykowana, zarzuca się jej m.in., że naukę na prywatnej uczelni w Stanach Zjednoczonych opłacono jej z publicznych pieniędzy, a także, że w razie jej wygranej z więzienia zostanie wypuszczony jej ojciec, który odsiaduje wyrok 25 lat za korupcję oraz masakry i porwania przeciwników politycznych.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku