Warszawa: Wielka manifestacja związkowców

[2011-07-01 00:57:00]

30 czerwca w Warszawie miała miejsce największa od lat demonstracja związkowców, zorganizowana przez NSZZ "Solidarność". Według Polskiej Agencji Prasowej ponad 30 tys. osób przeszło ulicami stolicy pod hasłem: "Polityka wasza - bieda nasza". Demonstrujący domagali się m.in. podniesienia płacy minimalnej i obniżenia akcyzy na paliwa.

W trakcie manifestacji koncert rockowy zagrał Paweł Kukiz. Muzyk uznał, że "Solidarność", podobnie jak w 1981 r., tak i dziś ma wiele do zrobienia. Podczas występu wokalisty "Piersi" zebrano 22 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o podniesieniu płacy minimalnej.

Związkowcy rozdawali ulotki, w których informowali o szkodliwych dla Polski skutkach wprowadzenia pakietu klimatyczno-energetycznego. Cześć z tych materiałów zrzucono ze sterowca, który krążył nad manifestantami.

Delegacja NSZZ "Solidarność" wręczyła premierowi Donaldowi Tuskowi petycję, w której wyjaśniono cele manifestacji oraz przedstawiono postulaty związku. Poza wymienionymi powyżej zawarto w niej żądania podwyższenia wysokości pomocy socjalnej i progów dochodowych, uprawniających do jej przyznawania, aktywnej walki z bezrobociem za pomocą środków Funduszu Pracy oraz aktywnej polityki prorodzinnej.

Panie Premierze, chcemy wyraźnie zaznaczyć, że powyższe postulaty nie mają partykularnego charakteru. To nie jest katalog życzeń grupy związkowych działaczy, ale zbiór ważnych oczekiwań społecznych, które milionom Polakom pozwolą choć trochę łatwiej związać koniec z końcem. Dlatego apelujemy o potraktowanie ich z całą powagą, na jaką zasługują - stwierdzono na końcu petycji.

Przewodniczący "S" Piotr Duda, komentując manifestację, przyznał, że po raz pierwszy związkowcy zostali przyjęci przez samego pana premiera oraz ministra Boniego. Pan premier zaproponował utworzenie wspólnych zespołów, które zaczną pracować nad niektórymi z naszych postulatów. To dobry znak. Nasza manifestacja nie pójdzie na marne.

Piotr Kuligowski


Foto: www.solidarnosc.org.pl.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku