Gruzja: Wyroki w zawieszeniu dla oskarżonych o szpiegostwo

[2011-07-24 16:53:19]

Jak informowaliśmy 19 lipca, czwórka gruzińskich fotoreporterów została postawiona w stan oskarżenia o szpiegostwo na rzecz Rosji. Ich proces miał się rozpocząć we wrześniu, jednak rozprawa sądowa odbyła się już 22 lipca. Wszyscy oskarżeni otrzymali wyroki w zawieszeniu. Fotograf prezydenta Iraklij Gedenidze i kontraktowy fotoreporter MSZ Giorgij Abdaładze dostali wyroki w zawieszeniu na trzy lata, pracujący dla europejskiej agencji Pressphoto Zurab Kurcikidze na dwa lata, a odpowiadająca przed sądem z wolnej stopy żona Iraklija Natia Gedenidze na sześć miesięcy. Ponadto trzej fotoreporterzy otrzymali zakaz opuszczania kraju.

Wydając sentencję, sąd przychylił się do wniosku prokuratury. Prokurator Nodar Grigalaszwili uzasadniając wniosek o wydanie wyroków w zawieszeniu argumentował, iż oskarżeni fotografowie w trakcie śledztwa współpracowali z organami prokuratury oraz z własnej woli, w obecności swoich adwokatów i w warunkach całkowitego przestrzegania procedur prawnych przyznali się do winy. Ponadto, jak stwierdził prokurator, obrońcy oskarżonych dostarczyli do Departamentu ds. Kontrwywiadu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych szczegółowe informacje dotyczące identyfikacji działających na terenie Gruzji oficerów rosyjskich służb specjalnych.

W przeddzień rozprawy sądowej przedstawiciele gruzińskich środków masowego przekazu, organizacji pozarządowych i opozycyjnych partii politycznych zorganizowali w Tbilisi akcję poparcia dla aresztowanych fotografów. Domagano się m.in. zwolnienia zatrzymanych za poręczeniem. Podczas demonstracji protestacyjnej wznoszono hasła "Też jestem agentem" oraz trzymano plakaty ze słowami "Nie ma zdjęć, nie ma demokracji". Niektórzy z protestujących oskarżali Stany Zjednoczone o popieranie reżimu w Tbilisi. Gdyby nie było poparcia ze strony USA, to w Gruzji nie byłoby terroru politycznego - mówił jeden z działaczy opozycji Giorgij Chandarwa. Dodał też, że w dzisiejszych warunkach władze mogą nazwać agentem każdego, kto walczy z reżimem Saakaszwilego.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


12 maja:

1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.

1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.

1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.

1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.

1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.

2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.


?
Lewica.pl na Facebooku