
Obchody 67. rocznicy bitwy o Siedlce
[2011-08-02 18:50:16]
W Siedlcach 31 lipca mieszkańcy oddali hołd poległym o wyzwolenie miasta spod hitlerowskiej okupacji. Delegacje wśród których byli m.in. sekretarz klubu poselskiego SLD Stanisława Prządka, radca Ambasady Federacji Rosyjskiej Wadim Kryłow, I sekretarz Ambasady Republiki Białorusi Aleksiej Zelenko, przedstawiciele lokalnych władz, kombatanci oraz harcerze złożyli wiązanki kwiatów na cmentarzach wojennych polskim i radzieckim.
Naszym obowiązkiem jest pamięć o tych, którzy polegli w walce o wyzwolenie. Dzięki nim możemy dzisiaj żyć w wolności - powiedział dr Adam Bobryk, wiceprzewodniczący Rady Miasta, inicjator obchodów.
Obecnie często, próbuje się różnicować wartość krwi przelanej w walce z faszyzmem - stwierdził kapitan Ryszard Chraniuk, prezes Powiatowej Rady Kombatantów. Wszyscy, niezależnie czy walczyli na zachodzie, czy na wschodzie oddali życie za naszą wolność. My nie możemy zapomnieć o nikim. Kolor krwi, który przelewali był taki sam, czerwony - podkreślił.
Tak samo wszystkim obecnie oddajemy hołd. To ważna lekcja patriotyzmu dla młodzieży. Rocznica przypomina nam o naszej trudnej historii - powiedziała do zebranych poseł Stanisława Prządka.
Bitwa o Siedlce, jako ważny węzeł komunikacyjny, miała strategiczne znaczenie. Dlatego Niemcy uczynili z miasta silny punkt oporu. Przeciwko nacierającym żołnierzom z I Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej hitlerowcy wystawili elitarne jednostki pancerne SS "Totenkopf" oraz "Wiking". Polscy partyzanci z Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej udzielili wsparcia wojskom radzieckim. To zmniejszyło straty i zwiększyło skuteczność działań operacyjnych. Walki trwały od 24 do 31 lipca 1944 r. W bitwie siedleckiej poległo 3,5 tys. żołnierzy Armii Czerwonej.
Przemysław Prekiel
Na zdjęciu poseł Stanisława Prządka i radny SLD Zbigniew Piwoński.
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
-
Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
-
Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
Więcej ogłoszeń...
12 maja:
1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.
1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.
1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.
1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.
1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.
2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.
?